Beze ve pankek üretiminde nohut haşlama suyunun yumurta ikamesi olarak kullanımının araştırılması
Investigation of using chickpea boiling water as an egg substitute in meringue and pancake production
  1. Tez No: 727795
  2. Yazar: SELEN ERKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM TAVMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında farklı sürelerde uygulanan ultrason uygulamasının nohut haşlama suyunun fonksiyonel özellikleri üzerine etkisinin belirlenmesi ve ultrason uygulanmış/ ultrason uygulanmamış nohut haşlama suyunun yumurta ikamesi olarak kullanımının değerlendirilmesi incelenmiştir. Yumurta alerjisi olan, vegan, vejetaryan beslenme şeklini benimseyen veya farklı nedenlerle hayvansal protein kaynaklar yerine bitkisel kaynakları yeğleyen bireylerin tüketimine uygun beze ve pankek ürünlerinin geliştirilmesi için yumurta ikamesi olarak nohut haşlama suyunun kullanılması hedeflenmiştir. Çalışmanın birinci kısmında 5,15,30 dakika olmak üzere 3 farklı sürede nohut haşlama suyuna ultrason işlemi uygulanmış ve köpüklenme stabilitesi, köpüklenme kapasitesi ve emülsiyon stabilitesi analiz sonuçlarına göre en yüksek değerlere sahip ultrason parametresi olarak 30 dakika belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise örneklerde yumurta ikamesi olarak ultrason uygulanmış ve uygulanmamış nohut haşlama suları kullanılarak örneklerin fiziksel, kimyasal özellikleri ve kalite parametreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effect of ultrasound applied at different times on the functional properties of chickpea cooking water was determined and the evaluation of the use of chickpea cooking water with/ without ultrasound as an egg replacer was examined. It is aimed to use chickpea cooking water as an egg replacer for the development of meringue and pancake products suitable for the consumption of people with egg allergies, who adopt a vegan, vegetarian diet or who prefer vegetable sources instead of animal protein sources for different reasons. In the first part of the study 5, 15, 30 minutes to 3 different time chickpeas in cooking water and foaming process applied ultrasound stability, foaming capacity and emulsion stability of the analysis according to the results, the highest values with ultrasound parameter was determined as 30 minutes. In the second part of the study, ultrasound was applied as an egg replacer in the samples and the physical, chemical properties and quality parameters of the samples were examined using chickpea cooking waters that were not applied.