Ortaokul öğrencilerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarını ve yaşam boyu öğrenmeye yönelik algılarını etkileyen değişkenlerin belirlenmesi
Determining the variables affecting secondary school students' motivation toward science learning and perceptions of lifelong learning
- Tez No: 727824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM İNEL EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Fen öğrenmeye yönelik motivasyon ve yaşam boyu öğrenme kavramları öğrencilerin hem örgün öğretim dönemlerinde hem de günlük hayatlarında karşılaşabilecekleri pek çok sorunun çözümü ve eğitim süreçlerindeki başarıları için önemli bir role sahiptir. Fen öğretimini etkili ve verimli bir şekilde gerçekleştiren toplumların bireysel ve toplumsal refaha erişme konusunda önemli bir eşiği aşacaklarını söylemek mümkündür. Yaşam boyu öğrenme felsefesi de bireyleri hayatlarının her döneminde zaman ve mekandan bağımsız olarak öğrenme halini devam ettirmeye yönlendiren yapısı ile öğretim süreçlerinin başarıya ulaşması ve bireysel gelişimin devam etmesi açısından çok önemlidir. Bu bilgilerin ışığında gerçekleştirilen bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarını ve yaşam boyu öğrenmeye yönelik algılarını etkileyen faktörlerin incelenmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma 2021-2022 öğretim yılında Uşak ilinde 5 farklı ortaokulda öğrenim görmekte olan 715 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin cinsiyetlerinin fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ve yaşam boyu öğrenme becerilerine yönelik algıları üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı, öğrencilerin öğrenim gördükleri sınıf düzeyinin, anne ve babalarının eğitim durumlarının ise anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin ebeveynlerinin eğitim seviyeleri yükseldikçe hem fen öğrenme motivasyonlarının hem de yaşam boyu öğrenme becerilerinin arttığı görülmüştür. Öğrencilerin sınıf düzeyleri arttığında ise fen öğrenme motivasyonlarının ve yaşam boyu öğrenme becerilerine yönelik algılarının düştüğü sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca çalışmada öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ve yaşam boyu öğrenme becerilerine yönelik algıları arasında orta düzeyde ve olumlu bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts of motivation for science learning and lifelong learning are concepts that have an important role in the solution of many problems that students may encounter both in formal education periods and in their daily lives, as well as having a key role in terms of students' success in their educational processes. It is possible to say that societies that can transfer science education to students efficiently will cross an important threshold in terms of reaching individual and social welfare. The philosophy of lifelong learning is very important in terms of both the success of the teaching processes and the continuation of personal development since it directs individuals to continue learning independently from time and place in every period of their lives. This study, which was carried out in the light of this information, is aimed to examine the factors affecting secondary school students' motivation toward science learning and their perceptions of lifelong learning and to evaluate the relationship between these concepts. The research was carried out with the participation of 715 students studying in 5 different secondary schools in Uşak in the 2021-2022 academic year. According to the results obtained from the research, it was concluded that the gender of the students did not have a significant effect on their motivation to learn science and their perceptions of lifelong learning skills, while the students' grade level and the educational status of their parents had a significant effect. It was observed that as the education level of the parents of the students increased, both their motivation to learn science and their perceptions of lifelong learning increased. It was concluded that when the grade levels of the students increased, both their motivation to learn science and their perceptions of lifelong learning decreased. In addition, it was determined that there was a moderate and positive relationship between students' motivation to learn science and their perceptions of lifelong learning skills.