İmplant matkap ucu geometrilerinin ve delme parametrelerinin sonlu elemanlar ile analizi
Finite element analysis of implant drill bit geometries and drilling parameters
- Tez No: 727825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma kapsamında, çene kemiğini (mandibula) delmek için kullanılan matkap ucunun farklı tasarım ve delme parametrelerinin kemikte oluşan mekanik gerilmelere etkileri sonlu elemanlar analizi metodu kullanılarak incelenmiştir. Gerçekleştirilen analizler ile, matkap ucunun helis sayısının azaltılmasının kemikte oluşan gerilmelere etkisi araştırılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda yeni tasarlanan iki kanallı matkap ucunun kemikte oluşturduğu eşdeğer gerilmenin, üç kanallı matkaba göre daha düşük olduğu belirlenmiştir. Delme parametrelerinden olan matkap ucunun ilerleme hızının azaltılmasıyla ve devir sayısının arttırılmasıyla mandibuladaki Von Mises (eşdeğer gerilme) değerinin yükseldiği belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında kemik delme işlemi temel parametrelerinin sonlu elemanlar analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarının diş hekimliğindeki cerrahi uygulamalara ve matkap ucu üreticilerine katkıda bulunması amaçlanmıştır. Bunun yanında delme sırasında kemiğe verilen hasarın daha aza indirgenerek hastada implantın dişe tutunmasını sağlamak da çalışmanın amaçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different design and drilling parameters of the drill bit used to drill the jawbone (mandible) on the mechanical stresses in the bone were investigated using the finite element analysis method. With the analyzes carried out, the effect of reducing the helix number of the drill bit on the stresses in the bone was investigated. As a result of the evaluations, it was determined that the equivalent stress on the bone created by the newly designed twochannel drill bit was lower than the three-channel drill. It was determined that the Von Mises (equivalent stress) value in the mandible increased by decreasing the drill bit's drilling speed and increasing the number of revolutions, which are among the drilling parameters. In this thesis, finite element analysis of the basic parameters of the bone drilling process was performed. It is aimed that the results of the analysis will contribute to the surgical applications in dentistry and drill bit manufacturers. In addition, it is among the aims of the study to reduce the damage to the bone during drilling and to ensure that the implant adheres to the tooth in the patient.