Parkinson hastalarında artırılmış ve sanal gerçeklik yürüme eğitiminin denge ve yürüme üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of augmented and virtual reality gait training on balance and walking in patients with parkinson's disease
- Tez No: 727841
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ, PROF. DR. EVREN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, Parkinson hastalarında artırılmış ve sanal gerçeklik yürüme eğitiminin denge ve yürüme üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışmaya Hoehn ve Yahr Evreleme Ölçeği'ne göre 1-3 arasında olan 30 Parkinson hastası dahil edildi. Hastalar randomize olarak, araştırma (n=15) ve kontrol (n=15) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Araştırma grubuna konvansiyonel eğitim ile birlikte artırılmış ve sanal gerçeklik yürüme eğitimi uygulandı. Kontrol grubuna ise sadece konvansiyonel eğitim uygulandı. Eğitim her iki grupta da 6 hafta boyunca haftada 3 gün uygulandı. Motor semptomlar Birleştirilmiş Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği-Motor Değerlendirme (BPHDÖ-III) ile; denge postürografi kullanılarak yapılan stabilite ve stabilite limiti testi ile ve Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ile; denge güven algısı Aktiviteye Spesifik Denge Güvenlik Ölçeği (ABC) ile; yürüme spatio-temporal yürüyüş analizi, yürüme hızı ve mesafesi ile; fonksiyonel mobilite Süreli Kalk ve Yürü Testi (SKYT) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effects of augmented and virtual reality gait training on balance and gait in patients with Parkinson's Disease (PD). The study included 30 PD patients with a score of 1-3 on the Hoehn and Yahr Staging Scale. The patients were randomly divided into 2 groups as research (n=15) and control (n=15). Research group was given augmented and virtual reality gait training together with conventional training. Control group was given conventional training only. The training was applied 3 days per week for 6 weeks in both groups. Motor symptoms with Unified Parkinson Disease Rating Scale-Motor Examination (UPDRS-III); balance with stability and limits of stability test while using posturography and Berg Balance Scale (BBS); balance confidence with Activity-Specific Balance Confidence Scale (ABC); gait with spatio-temporal gait analysis, walking speed and distance; functional mobility with Timed Up and Go Test (TUG) were assessed.