Çocuklarda helicobacter pylori enfeksiyonu ile baş ağrısı ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between helicobacter pylori infection and recurring headache among children
- Tez No: 727883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ TOKGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada Helicobacter Pylori (H. pylori) enfeksiyonunun çocuklarda tekrarlayan baş ağrısı ve laboratuvar parametreleri ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada SBÜ Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroenterolojisi polikliniğine Ocak 2017- Nisan 2021 tarihleri arasında başvurup endoskopi yapılan 743 hasta dosyası retrospektif olarak tarandı. Tekrarlayan baş ağrısı (TBA) şikayeti olan, 8-18 yaş aralığında, kronik hastalığı olmayan, sekonder baş ağrısı saptanmayan 276 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar H. pylori saptanan ve saptanmayanlar olarak sınıflandırıldı. Demografik veriler, başvuru şikayetleri, tekrarlayan baş ağrısı varlığı, baş ağrısının tipi, klinik bulguları ve laboratuvar analizi tıbbi kayıtlardan elde edildi. Baş ağrısı olan hastaların H. pylori saptanma oranları, migren sıklığı, 25-OH D vitamini, B12, ferritin, folat, Ortalalama eritrosit hacmi (OEH), Ortalama trombosit hacmi (OTH), trombosit sayısı, hemoglobin değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 15,28 ± 2,71 yıl idi. Cinsiyetlerine göre dağılımı incelendiğinde vakaların 52 (18,8%) 'si erkek, 224 (81,1%)'ü kız idi. Hastaların en sık başvuru nedeni dispeptik şikayetler idi (%57,6). Hastaların 207 (% 75)'inde H. pylori saptandı. Tekrarlayan baş ağrısı olan olgularda baş ağrısı olmayanlara oranla H.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the relationship between Helicobacter Pylori (H. pylori) infection and recurring headache among children according to the laboratory parameters. Materials and Methods: In this retrospective study, files of 743 patients who applied to SBU Ankara Atatürk Sanatoryum Training and Research Hospital Pediatric Gastroenterology Clinic between January 2017 and April 2021, and underwent endoscopy were scanned. 276 patients with recurrent headache, aged 8-18 years, without chronic disease and without secondary headache were included in the study. Demographic data, complaints, presence of recurrent headache, type of headache, clinical findings and laboratory analysis were obtained from medical records. Headache rates, migraine frequency, 25-OH vitamin D, B12, ferritin, folate, mean platelet volume (MPV), platelet number, and hemoglobin values were compared among the patients with and without H. pylori. Findings: The mean age of the 276 patients was 15,28 ± 2,71 years. When the distribution by gender was examined, 52 (18,8%) of the cases were male and 224 (81,1%) were female. The most frequents complain was dyspepsia (%57,6). H. pylori was detected in 352 (58.7%) of the patients and 276 (46%) had recurrent headache complaints. H.