11-13/6 gebelik haftalarında Türk toplumunda fetal nazal kemik uzunluğu nomogramı
Fetal nasal bone length nomogram in Turkish population at 11-13/6 weeks of gestation
- Tez No: 727884
- Danışmanlar: DOÇ. MÜZEYYEN GÜLNUR ÖZAKŞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışma, Türk popülasyonunda 11-14 haftalık gebeliklerde taranan burun kemiği uzunluğu (NBL) için referans değerleri atamayı ve Kafkaslar için belirtilen NBL'lerin Türkler için doğrulanıp doğrulanamayacağını belirlemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve yöntem: Ebeveynleri Türk olan ve neonatal sonuçları normal olan toplam 415 tekil fetüste NBL değerleri araştırıldı. NBL'nin sonografik ölçümleri, 11-14. gebelik haftalarında transabdominal midsagittal düzlemde yapıldı. NBL ve baş-popo uzunluğu (CRL) arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için regresyon analizi kullanıldı. Her gebelik yaşı için 5(th), 50(th) ve 95(th)persantilleri içeren referans değerleri hesaplandı. Bulgular: Ortalama NBL 11-11 + 6/7 haftalar için 2.5 mm, 12-12 + 6/7 haftalar için 2.9 mm ve 13-13 + 6/7 haftalar için 3.4 mm olarak hesaplandı. NBL ölçümleri, CRL ile anlamlı bir artış gösterdi, böylece NBL ve CRL arasında doğrusal ve doğrudan bir korelasyon bulundu (NBL = 0.267 + 0.043 x CRL, P < 0.001). Ayrıca, NBL ile gebelik yaşı arasında anlamlı ve doğrusal bir ilişki tespit edildi (NBL = -3.858 + 0.537 x gebelik yaşı, P < 0.001). Sonuç: NBL ölçümünün birinci trimester gebeliklerin çoğunda ulaşılabilir olduğu bulunmuştur. Normal Türk fetüslerinde NBL'nin referans aralığı, Türk popülasyonunda Down sendromu da dahil olmak üzere çeşitli kromozomal anormalliklerin taranmasında NBL ölçümleriyle ilgili daha ileri çalışmalar için temel verilerin kaydedilebilmesi için oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The present study aims to assign the reference values for nasal bone length (NBL) screened at 11-14 weeks of pregnancy in the Turkish population, determining whether the NBLs specified for Caucasians can be validated for Turkish people. Materials & methods: The values of NBL were investigated in a total of 415 singleton fetuses that had Turkish parents and normal neonatal outcome. Sonographic measurements of NBL were done on a transabdominal midsagittal plane at 11-14 weeks' gestation. Regression analysis was used to assess the relationship between NBL and crown-rump length (CRL). Reference values, including the 5(th), 50(th) and 95(th)percentiles, were calculated for each gestational age. Results: The mean NBL was estimated to be 2.5 mm for 11-11 + 6/7 weeks, 2.9 mm for 12-12 + 6/7 and 3.4 mm for 13-13 + 6/7 weeks' gestation. The measurements of NBL showed a significant increase with CRL so that a linear and direct correlation was found between NBL and CRL (NBL = 0.267 + 0.043 x CRL, P < 0.001). Moreover, a significant and linear relationship was detected between NBL and gestational age (NBL = -3.858 + 0.537 x gestational age, P < 0.001). Conclusion: The measurement of NBL is found to be achievable in the majority of first trimester pregnancies. The reference range of NBL in normal Turkish fetuses is established so that basic data can be recorded for further studies related to NBL measurements in screening for various chromosomal abnormalities including Down syndrome within Turkish population.