El fleksör tendon yaralanması sonrası primer cerrahi onarım geçiren hastalarda ayna tedavisinin ağrı, kavrama kuvveti, eklem hareket açıklığı, el becerileri, fonksiyonellik ve kinezyofobi üzerindeki etkisi
- Tez No: 727891
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı el fleksör tendon yaralanması sonrası primer cerrahi onarım yapılmış hastalarda ayna tedavisinin ağrı, eklem hareket açıklığı, kavrama kuvveti, el becerileri, fonksiyonellik ve kinezyofobi üzerindeki etkinliğini değerlendirmek ve daha iyi fonksiyonel iyileşme sağlamak için klinik bir temel oluşturabilmektir. Materyal ve Metod: Çalışmaya fleksör tendon yaralanması sonrası primer cerrahi onarım yapılmış 30 hasta dahil edildi. Hastalar randomize bir şekilde iki gruba ayrıldı. Birinci gruba (ayna tedavisi grubu) 15 dakika Whirpool ve ardından 5 dakika 1,5w/cm² yoğunlukta Ultrason tedavisi uygulandı. 20 dk boyunca 100 hz frekansta 10-30 mA akım şiddetinde Transkütanöz Elektriksel Sinir Stimülasyon (TENS) tedavisi uygulandı. Fizik tedavi programının ardından sağlam ele ayna eşliğinde eklem hareket açıklığı egzersizleri, tendon kaydırma egzersizleri, bloklama egzersizleri ve el kaslarını güçlendirici direnç egzersizleri uygulandı. İkinci gruba (kontrol grubu) ise ayna grubuna verilen fizik tedavi programının aynısı ve ardından etkilenen ele aynı egzersiz programı ayna eşliği olmaksızın uygulandı. Çalışmaya katılan tüm hastalar haftada 3 gün, 4 hafta boyunca toplam 12 seans tedavi aldı. Tüm hastalarda tedavi öncesi ve tedavi sonrası eklem hareket açıklığı gonyometre ile değerlendirildi ve etkilenen her parmağa ait total aktif hareket (TAH) değeri hesaplandı. Hidrolik el dinamometresi ile kavrama kuvveti ölçümü yapıldı. Ağrı düzeyleri 0-10 arası Visüel Analog Skala (VAS) ile belirlendi. Fonksiyonellik düzeyleri Hasta Bazlı El Bileği Değerlendirme Anketi (PRWE), Kol, Omuz, El Sorunları Anketi (DASH) ve El Fonksiyonel Indeksi (HFI) ile, el becerisi ise Purdue Pegboard testi ile değerlendirildi. Hastalarda kinezyofobi varlığı Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile araştırıldı. Bulgular: Her iki grubun demografik verileri benzerdi. Tüm parametreler tedavi başlangıcında ve 4 haftanın sonunda olmak üzere iki kere değerlendirildi. Tedavi sonrası gruplar arası karşılaştırmalarda VAS ağrı skorunda ve fonksiyonelliğin değerlendirildiği PRWE, HFI ve DASH skorlarında ayna tedavisi alan grupta kontrol grubuna göre daha fazla iyileşme gözlendi (sırasıyla p=0,025, p=0,004, p0,05). Sonuç: Yaptığımız bu randomize kontrollü çalışma ile elde fleksör tendon yaralanması sonrası primer cerrahi onarım yapılmış hastaların postoperatif rehabilitasyonunda ayna tedavisinin ağrı seviyesine olumlu katkı yapacağı ve daha iyi bir fonksiyonel iyileşme sağlayabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effectiveness of mirror therapy on pain, range of motion, grip strength, dexterity, functionality and kinesiophobia in patients who underwent primary surgical repair after hand flexor tendon injury and to establish a clinical basis for better functional recovery. Materials and Methods: Thirty patients who underwent primary surgical repair after flexor tendon injury were included in the study. The patients were randomly divided into two groups. The first group (mirror treatment group) was treated with Whirpool for 15 minutes and then Ultrasound treatment with an intensity of 1.5w/cm² for 5 minutes. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) treatment was applied at a frequency of 100 Hz and a current intensity of 10-30 mA for 20 minutes. After the physical therapy program, joint range of motion exercises, tendon gliding exercises, blocking exercises, and strength exercises to strengthen the hand muscles were applied to the healthy hand in the presence of a mirror. In the second group (control group), the same physical therapy program was given to the mirror group and then the same exercise program was applied to the affected hand without mirror accompaniment. All patients participating in the study received a total of 12 sessions of treatment for 4 weeks, 3 days a week. In all patients, the range of motion of the joint was evaluated with a goniometer before and after the treatment, and the total active motion (TAH) value of each affected finger was calculated. Grip strength was measured with a hydraulic hand dynamometer. Pain levels were determined with a 0-10 Visual Analogue Scale (VAS). Functionality levels were evaluated with the Patient-Based Wrist Assessment Questionnaire (PRWE), Arm, Shoulder, Hand Problems Questionnaire (DASH), and Hand Functional Index (HFI), and dexterity was evaluated with the Purdue Pegboard test. The presence of kinesiophobia in the patients was investigated with the Tampa Kinesiophobia Scale (TKS). Results: Demographic data of both groups were similar. All parameters were evaluated twice, at the beginning of treatment and at the end of 4 weeks. In comparisons between the groups after the treatment, there was a greater improvement in the VAS pain score and PRWE, HFI and DASH scores, in which functionality was evaluated, in the mirror treatment group compared to the control group (p=0.025, p=0.004, p0.05). Conclusions: In this randomized controlled study, we concluded that mirror therapy can positively contribute to the level of pain and provide a better functional recovery in the postoperative rehabilitation of patients who underwent primary surgical repair after flexor tendon injury in the hand.