Farklı yapıştırıcılar kullanarak ı̇ndı̇rekt teknı̇ğı̇ ı̇le yapıştırılmış ortodontı̇k braketlerı̇n bağlanma dayanıklılıklarının ı̇n-vı̇tro karşılaştırılması
In-vitro comparison of shear bond strengths of orthodontic brackets bonded with indirect technique using different adhesives
- Tez No: 727937
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, indirekt yapıştırma yöntemi ile braketleri dişlerin üzerine transfer etmek için 4 farklı adeziv kullanarak makaslama tipi bağlanma kuvveti (SBS) ile debonding sonrası dişler üzerinde kalan adeziv miktarını karşılaştırmak ve değerlendirmek için tasarlanmıştır. Bu amaçla çalışmada 150 adet çekilmiş küçük azı dişi kullanılmış; her grupta 30 diş olacak şekilde rastgele 5 grup oluşturulmuştur. Birinci grupta braketler Transbond XT kullanılarak direkt yapıştırma yöntemi ile yapıştırılmıştır. Diğer 4 grupta indirekt yapıştırma yöntemini temsil etmek için akrilik blok modeller kullanılmış, akrilik blokların kesici dişleri yerinde bırakılırken kanin diş bölgesinden 2.molar diş bölgesine kadar sağ ve solda 5'er adet olmak üzere toplam 10 adet küçük azı diş dizilmiştir. Akrilik blokların ölçüleri aljinat ile alınmış ve alçı modeller hazırlanmıştır. Braketler tüm gruplarda alçı modeller üzerine Transbond XT kullanarak yapıştırılmıştır. Termoplastik Çift plak (Biyoplast, Copyplast) kullanılarak braketlerin aktarma kaşıkları hazırlanmıştır. Dişler üzerine aktarıldığında braketler sırasıyla Transbond XT, Transbond Supreme LV, Filtek Supreme Ultra Flow ve Transbond IDB Pre-Mix kullanılarak yapıştırılmıştır. Braketlerin makaslama bağlanma dayanımları Universal Test cihazı (Schimadzu IG-IS, Kyoto, JAPONYA) yardımıyla 0.5mm/dk hızda değerlendirilmiştir. Braketlerin çıkarılmasını takiben dişler üzerindeki kalan yapıştırıcı, adeziv kalıntı indeksi (ARI) ile değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 21.0 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmada ANOVA, değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemede ise Tukey çoklu korelasyon analizi kullanılmıştır. ARI değerlerine farklı gruplar arasında anlamlı farklılık gösterip göstermediğini incelemek amacıyla Kruskal Wallis-H testi uygulanmıştır. SBS ile ARI arasındaki ilişki Pearson analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre; ortalama SBS değerleri grup I'de 12,42 MPa, grup II'de 12,00 MPa, grup III'de 10,12 MPa, grup IV'de 10,30 MPa ve grup V'de 9,54 MPa olarak bulunmuştur. Direkt yapıştırma yöntemi kullanılan grup I ile grup II arasında SBS değerlerinde istatistiksel olarak fark bulunmazken, SBS kuvvet değerleri grup I'de diğer indirekt gruplara (grup III, IV ve V) göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur. İndirekt gruplar arasında yapılan karşılaştırmada, grup V'de en düşük SBS değeri bulunmuş ve grup II ile istatistiksel olarak anlamlı fark görülmüştür. Ancak diğer indirekt gruplar arasında istatistiksel olarak herhangi bir fark bulunamamıştır. ARI değerinin gruplar arasında anlamlı fark gösterdiği bulunmuştur SBS ve (ARI) değerleri arasında negatif yönlü, çok zayıf kuvvetli, istatistiki açıdan anlamlı ilişki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is designed to compare and evaluate the shear bond strength (SBS) and the amount of adhesive remaining on the teeth after debonding, using 4 different adhesives to transfer the brackets onto the teeth during the indirect bonding method. For this purpose, 150 extracted premolars were used, in which 5 groups were randomly created with 30 teeth in each group. Brackets were directly bonded to the teeth in the first group using Transbond XT. In the other 4 groups, extracted premolar teeth immersed in a jaw shaped acrylic block models were used to represent the natural jaw and teeth to be used for indirect bonding method. The front 4 acrylic anterior incisors of the acrylic blocks were left in place while the region between the canine and second molar where used to place the extracted premolar teeth to be tested. A total of 10 teeth were mounted into the acrylic blocks with 5 teeth on each side. Impressions of acrylic blocks were taken with alginate and plaster models were prepared. In all 4 groups brackets were adhered on the plaster models using Transbond XT. Transfer trays of the brackets were prepared using a thermoplastic double plate (Biyoplast, Copyplast). Transbond XT, Transbond Supreme LV, Filtek Supreme Ultra Flow and Transbond IDB Pre- Mix were used to bond the brackets on the real teeth as a clinical adhesive. Later, SBS were evaluated with the help of Universal Test device (Schimadzu IG-IS, Kyoto, JAPAN) at the speed of 0.5mm / min. after the bracket removal, the amount of remaining adhesive on each tooth was evaluated by the adhesive remanent index (ARI). Data were analyzed by the SPSS 21.0 program. ANOVA was used for comparison between groups, and Tukey correlation analysis was used to determine the relationship between variables. The Kruskal- Wallis H test was used to analyze the difference in ARI scores among groups. The correlations between ARI and SBS were analyzed by Pearson analysis. According to the results of this study, mean shear bond strength values were 12.42 MPa in group I, 12.00 MPa in group II, 10.12 MPa in group III, 10.30 MPa in group IV and 9.54 MPa in group V. While there was no statistically significant difference between group I and group II, it was found that the shear bond strength values were statistically higher in group I compared to the indirect groups. Among indirect groups, shear bond strength values of group V declared lowest value compared to group II. However, no significant differences were found between group V and other indirect groups. ARI value showed a significant difference between the groups. A statistically significant but very weak negative relationship between SBS and (ARI) values was reported.