Çok değişkenli genelleştirilmiş sylvester polinomları
Multivariable generalized sylvester polynomials
- Tez No: 572598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEJLA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. Bu tezin ne ile ilgili olduğuna dair kısa bir tanıtım ve Sylvester polinomlarının literatür özeti verilmiştir. İkinci bölümde önbilgiler ve diğer bölümlerde kullanılacak olan bazı tanımlar ve lemmalar verilmiştir. Üçüncü bölüm de, tek değişkenli Sylvester polinomu, genelleştirilmiş Sylvester polinomları ve modified genelleştirilmiş Sylvester polinomlarının özelliklerinden oluşmaktadır. Dördüncü bölümde ise, çok değişkenli Sylvester polinomları tanıtıldı, özellikleri verildi. Ayrıca bu polinomlar için bilinear ve bilateral doğurucu fonksiyonlarını veren teoremler elde edildi. Burada verilen teoremlerin sonuçları ve uygulamaları incelendi. Çok değişkenli Sylvester polinomlarının Appell ve genelleştirilmiş Lauricella fonksiyonları arasındaki bağıntılar incelendi. Özel durumlarına yer verildi. Son bölümde bu tez için bazı sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first section is devoted to the introduction. A brief introduction to what this thesis is about and the literature summary of Sylvester polynomials are given. In the second part, some definitions and lemmas are given. In the third chapter, univariate Sylvester polynomial, generalized Sylvester polynomials and modified generalized Sylvester polynomials are composed of properties. In the fourth chapter, Sylvester polynomials with multiple variables are introduced and their properties are given. In addition, theorems for these polynomials yielding bilinear and bilateral generating functions were obtained. The results and applications of the theorems given here were examined. Correlations between Appell and generalized Lauricella functions of multivariable Sylvester polynomials were examined. Exceptions were given. In the last chapter, some conclusions and recommendations are presented for this thesis.