Ateroskleroz hastalarında NKILA aracılığıyla LOX-1 gen düzenlenmesinin araştırılması
Investigation of LOX-1 gene regulation through NKILA in atherosclerosis patients
- Tez No: 727959
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ateroskleroz, dünya genelinde kardiyovasküler hastalık (KVH)'ların en önemli nedeni olup, mortalite oranı çok yüksek olan poligenik bir hastalıktır. Önemli kardiyovasküler risk faktörlerinden biri olan düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), oksitlenmiş LDL (ox-LDL) oluşumuna neden olur. Ox-LDL, aterosklerotik süreçte rol oynayan hücrelerdeki lektin tipi ox-LDL reseptörü-1 (LOX-1)'in ekspresyonuna/ifadesine ve aktivasyonuna yol açar. LOX-1, endotel hücre büyümesi, fonksiyon bozukluğu, aktivasyonu ve monositlerin/makrofajların adhezyonuna aracılık eder. LOX-1 ekspresyonu kodlama yapmayan RNA (ncRNA)'lar aracılığıyla düzenlenebilir. Biz de bu çalışmada ateroskleroz hastalarında nükleer faktör kappa B (NF-κB) ile etkileşen uzun kodlama yapmayan RNA (lncRNA) (NKILA) aracılığıyla LOX-1 gen düzenlenmesini araştırmayı amaçladık. Bu çalışmada koroner arter plak ve internal mammarian arter (İMA) dokularında gerçek zamanlı kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (qPCR) yöntemiyle NKILA, NF-κB ve LOX-1 gen ekspresyonları incelendi. Buna ek olarak, ox-LDL ile muamele edilen ve NKILA susturucu RNA (siRNA) transfeksiyonu yapılan insan umbilikal ven endotel hücre (HUVEC)'lerinde NKILA, NF-κB ve LOX-1 ekspresyonları qPCR yöntemiyle araştırıldı. İMA ile karşılaştırıldığında aterosklerotik plak dokularında NF-κB ekspresyonu 2,35 kat artmış ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,02). İMA dokuları ile karşılaştırıldığında aterosklerotik plaklarda LOX-1 ekspresyonu 2,18 kat artarken (p=0.15) NKILA ekspresyonu 1,07 kat azalmıştır (p=0,88).
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is the most important cause of cardiovascular diseases (CVD) worldwide and is a polygenic disease with a very high mortality rate. Low-density lipoprotein (LDL), one of the important cardiovascular risk factors, causes the formation of oxidized LDL (ox-LDL). Ox-LDL leads to expression and activation of the lectin type ox-LDL receptor (LOX-1) in cells involved in the atherosclerotic process. LOX-1 mediates endothelial cell growth, dysfunction, activation and adhesion of monocytes/macrophages. Changes in epigenetic modifications and gene expression play a role in the pathogenesis of atherosclerosis. LOX-1 expression can be regulated by noncoding RNAs (ncRNAs). In this study, we aimed to investigate LOX-1 gene regulation through long noncoding RNA (lncRNA) interacting with nuclear factor kappa B (NF-κB) (NKILA) in atherosclerosis patients. In this study, NKILA, NF-κB and LOX-1 gene expressions were analyzed by real time quantitative polymerase chain reaction (qPCR) method in both coronary artery plaque and internal mammarian artery (IMA) tissues. In addition, NKILA, NF-κB and LOX-1 expressions in human umbilical vein endothelial cells (HUVEC) treated with ox-LDL and transfected with NKILA silencing RNA (siRNA) were investigated by qPCR method. As a result of this study, NF-κB expression was upregulated 2,35 fold in atherosclerotic plaque tissues compared to IMA and it was statistically significant (p=0,02). Compared to IMA tissues, LOX-1 expression in atherosclerotic plaques was upregulated 2,18 fold (p=0,15), while NKILA expression was downregulated 1,07 fold (p=0,88).