Sosyal inşacılık çerçevesinde İspanya dış politikasında Avrupa kimliği
European identity in Spain foreign policy in the framework of social constructivism
  1. Tez No: 728037
  2. Yazar: ADEM EMRE KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇOBAN ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
2008 Avrupa Ekonomik krizi, 2015 Mülteci krizi ve son olarak Brexit süreci gibi gelişmeler AB üyesi ülkelerin Birlikle ilişkilerini ve ortak Avrupa kimliğini sorgulamalarına neden olmuştur. Geleneksel olarak Avrupa politikalarına en fazla destek veren ülkelerden biri olan İspanya, bu süreçte Avrupa ekonomik krizinin ardından siyasal kriz ve kutuplaşma dönemine girmiştir. Son dönemde, Eylül 2017'de Katalonya'nın ayrılma referandumuyla artan siyasi tansiyon 2018 yılında anayasal bir krize neden olmuştur. Bu bağlamda bu tez, literatüre hâkim olan ekonomi temelli yaklaşımlar yerine bu krize kimlik temelli bir perspektifinden yaklaşmaktadır. Dolayısıyla, tezin temel amacı sosyal inşacı perspektif kullanarak İspanya ulusal kimliğinde ve dış politikasında Avrupa kimliğinin yerini analiz etmektir. Bu çerçevede bu çalışamanın ilk bölümünde, dış politika analizindeki yaklaşımlar arasında sosyal inşacılığın yerine açıklık getirilmektedir. İkinci bölümde İspanya'nın iç ve dış politikasının geçirdiği tarihsel gelişim anlatılmaktadır. Son olarak üçüncü bölümde, İspanyolların Avrupa Birliği'ne yaklaşımları kimlik ve kültür perspektifinden“biz ve onlar”tanımlamaları açısından analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The EU member states have questioned their relations with the Union and common European identity as the result of the developments such as the 2008 European Economic Crisis, the 2015 Refugee Crisis, and lastly the Brexit process. Traditionally, Spain, one of the countries that has supported European policies the most, entered a phase of political crisis and polarization after the European economic crisis. Recently, the political tension that increased with Catalonia's secession referendum in September 2017 caused a constitutional crisis in 2018. In this context, this research approaches this crisis from an identity-based perspective rather than the economy-based approaches that dominate the literature. Thus, the essential purpose of the thesis is to analyze the place of European identity in Spanish national identity and foreign policy using a social constructionist perspective. Within this framework, in the first part of the study, the place of social constructivism among the approaches in foreign policy analysis is clarified. In the second part, the historical evolution of Spain's domestic and foreign policy is revealed. Finally, in the third part, Spanish approaches to the European Union are analyzed in terms of their definitions of“us and them”from the perspective of identity and culture.