Çocukluk çağı aşı tereddüdü ile karşılaşma sıklığı, nedenleri ve çözüm önerileri: Samsun ili aile sağlığı merkezlerindeki sağlık çalışanlarıyla kesitsel bir çalışma
The frequency, causes and solution suggestions of childhood vaccination hesitance: A cross-sectional study with healthcare workers in Samsun family health centers
  1. Tez No: 728058
  2. Yazar: MEHTAP ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, Samsun ilindeki aile sağlığı merkezlerinde görev alan sağlık çalışanlarının çocukluk çağı aşı tereddüdü ile karşılaşma sıklığı, nedenleri ve çözüm önerilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel tipte bir çalışmadır. Samsun'da Mayıs-Eylül 2021'de online bir anket ile yürütülmüştür. Ankette, sağlık çalışanlarının çocukluk çağı aşı tereddüdü ile karşılaşma sıklığı, tereddüt nedenleri ve tereddüdü engellemek için çözüm önerileri vardı. Çalışmaya 161 aile hekimi, 131 aile sağlığı çalışanı katıldı. BULGULAR: Katılımcıların %61,1'i kadın, %85,5'i evli, %55,7' si aile hekimiydi. Katılımcıların aşı tereddüdü olan ebeveynler ile karşılaşma sıklığı %75 olarak bulundu. Aşı tereddüdünün en önemli nedeni aşıların içeriğindeki maddeler olarak saptandı. Sağlık çalışanlarına göre aşı tereddüdünü azaltacak en önemli yöntem advers etkiler ile ilgili bilgilendirme yapılması olarak görüldü. SONUÇ: Çalışmamızda katılımcıların büyük bir çoğunluğu tereddüdü olan en az bir aile ile daha önce karşılaştığını belirtti. Sağlık çalışanlarına aşı tereddüdü ile ilgili eğitimlerin verilmesi fayda sağlayabilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: aile hekimliği, aile sağlığı çalışanı, aşı tereddüdü, çocukluk çağı aşılaması
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, it was aimed to evaluate the frequency, causes and solution suggestions of healthcare professionals working in family health centers in Samsun province with childhood vaccination hesitations. MATERIALS AND METHODS: It is a cross-sectional study. It was conducted with an online survey in Samsun in May-September 2021. The questionnaire included the frequency of childhood vaccination hesitations, the reasons for hesitation and solutions to prevent hesitation. 161 family physicians and 131 family health workers participated in the study. RESULTS: 61.1% of the participants were women, 85.5% were married, 55.7% were family physicians. The frequency of encountering parents who were hesitant about vaccination was found to be 75%. The most important reason for vaccine hesitancy was determined to be the ingredients in the vaccines. According to healthcare professionals, the most important method to reduce vaccine hesitancy was to inform about adverse effects. CONCLUSIONS: In our study, the majority of the participants stated that they had encountered at least one family with hesitation before. It may be beneficial to provide training on vaccine hesitancy to healthcare workers. KEYWORDS: childhood vaccination, family health worker, family medicine, vaccine hesitation.