Aşı kararsızlığı ile mücadelede ankara ilindeki çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniklerinde görev yapan araştırma görevlilerinin tutumları, iletişim becerileri ve bilgi düzeylerinin araştırılması
Investigation of attitudes, communication skills, and knowledge levels of research fellows working in child health and diseases clinics in Ankara province in the fight against vaccine hesitancy
- Tez No: 957071
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ULUKOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Aşı Kararsızlığı ile Mücadelede Ankara İlindeki Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniklerinde Görev Yapan Araştırma Görevlilerinin Tutumları, İletişim Becerileri ve Bilgi Düzeylerinin Araştırılması Giriş ve Amaç: Aşı kararsızlığı, aşı hizmetleri mevcut olmasına rağmen bireylerin aşıları kabul etmede gecikmesi veya reddetmesi olarak tanımlanır ve küresel bağlamda aşıyla önlenebilir hastalıklara karşı kazanılmış ilerlemeleri tehdit etmektedir. 2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü, aşı kararsızlığını "en önemli 10 küresel sağlık tehdidinden biri'' olarak ilan etmiş; her yıl 2–3 milyon ölümün aşılarla önlendiği, ancak küresel aşı kapsamı iyileşirse ilave 1,5 milyon ölümün daha engellenebileceği vurgulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, Ankara ilindeki çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniklerinde görev yapan araştırma görevlilerinin aşı kararsızlığına yönelik tutumlarını, iletişim becerilerini ve aşılar konusundaki bilgi düzeylerini değerlendirmektir. Elde edilen veriler ışığında kurum içi eğitim ve iletişim stratejilerinin güçlendirilmesine yönelik öneriler geliştirmesi hem sağlık profesyonellerinin hem de hasta ailelerinin aşı güvenini pekiştirerek aşı kararsızlığının azaltılmasına katkı sağlanması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu çalışma çok merkezli bir araştırma olarak 01.06.2024-29.09.2024 tarihleri arasında, Ankara ilinde bulunan ve araştırmanın yapılması için izin veren yedi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yürütülmüştür. Çalışma evrenini 873 araştırma görevlisi oluşturmaktadır. Evreni oluşturan tüm araştırma görevlilerine araştırmaya davet yazısı ile araştırmada kullanılan soru formu online ortamda gönderilmiştir. Ancak yalnızca 121 (%13,6) araştırma görevlisi Google Forms üzerinden tamamen anonim olacak şekilde uygulanan. sosyodemografik-mesleki özellikleri ve aşılama-aşı karşıtlığı ile ilgili görüş, tutum ve davranışlarını sorgulayan anket formunu doldurmuştur. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of Attitudes, Communication Skills, and Knowledge Levels of Research Fellows Working in Child Health and Diseases Clinics in Ankara Province in the Fight Against Vaccine Hesitancy Objective: Vaccine hesitancy defined as the delay in acceptance or refusal of vaccines despite the availability of vaccination services threatens the progress achieved against vaccine preventable diseases worldwide. In 2019, the World Health Organization declared vaccine hesitancy one of the“top 10 global health threats,”emphasizing that although 2–3 million deaths are prevented by vaccination each year, improving global vaccine coverage could avert an additional 1.5 million deaths. The objective of this study was to evaluate the attitudes, communication skills, and knowledge levels regarding vaccine hesitancy among research fellows working in child health and disease clinics in Ankara Province. In light of the data obtained, we aim to develop recommendations to strengthen in institution training and communication strategies so as to reinforce vaccine confidence among both healthcare professionals and patient families, thereby contributing to the reduction of vaccine hesitancy. Materials and Methods: This descriptive, multicenter study was carried out between June 1, 2024 and September 29, 2024 at seven training and research hospitals in Ankara that granted permission. The study universe comprised all 873 pediatric research fellows; all were invited via an online letter along with the questionnaire link. However, only 121 fellows (13.6 %) completed the fully anonymous Google Forms survey, which assessed sociodemographic and professional characteristics as well as views, attitudes, and behaviors related to vaccination and vaccine opposition.