Farklı malzeme ve tekniklerin implant üstü ölçü hassasiyetine etkisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Evaluation of the effect of different materials and techniques on implant impression accuracy by cone beam computed tomography
  1. Tez No: 728094
  2. Yazar: EMRE ZORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL SARIKAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı malzeme ve tekniklerin, alınan ölçülerin mesafe ve açı parametreleri karşılaştırılarak ölçü hassasiyetine etkisini değerlendirmektir Gereç ve yöntem: Ölçüler, birbirine paralel yerleştirilmiş 4 implant bulunan akrilik alt çene modeli üzerinden polivinil siloksan (PVS) ve polivinil siloksan eter (PVSE) ölçü materyalleri kullanılarak açık kaşık (AK) ve kapalı kaşık (KK) teknikleri ile alınmıştır. Elde edilen ölçüler konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile taranmış ve OnDemand3D programı ile görüntülenerek ölçümler yapılmıştır. Analoglar ve postlar arasında doğrusal mesafeler ve analog-post komplekslerinin birbirlerine göre açılanmaları ölçülmüştür. Elde edilen veriler referans model görüntüsüyle karşılaştırılmıştır. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerin ikili karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi, çoklu grup karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis-H testi kullanılmıştır. Bulgular: Analoglar ve postlar arası doğrusal mesafe ölçümlerinde gruplar arası anlamlı düzeyde fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of different materials and techniques on the measurement accuracy by comparing the distance and angle parameters of the impressions. Material and Method: Impressions were taken using polyvinyl siloxane (PVS) and polyvinyl siloxane ether (PVSE) impression materials using open tray (AK) and closed tray (KK) techniques on an acrylic mandible model with 4 implants placed parallel to each other. Impressions were scanned with cone-beam computed tomography and displayed with OnDemand3D program and measurements were made. Linear distances between analogs and posts and angulations of analog-post complexes relative to each other were measured. The obtained data were compared with the reference model image. Mann-Whitney U test was used for pairwise comparisons of non-normally distributed variables, and Kruskal-Wallis-H test was used for multi-group comparisons. Results: There was no significant difference between the groups in linear distance measurements between analogs and posts.