X otomotiv firmasında devamsızlık nedenleri ve çözüm önerileri üzerine bir araştırma
A research on the reasons for absenteeism and solution suggestions in X automotive company
- Tez No: 728134
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışma hayatında çalışanların çeşitli nedenlerden dolayı işe devamsızlık yapması ciddi bir disiplin sorunudur. İşe devamsızlık tanımı; çalışanın herhangi bir mazereti olmaksızın, işverene veya yöneticiye bilgi vermeden işe gelmemesidir. Farklı bir tanıma göre ise işe devamsızlık; çalışanın çalışma programı veya planına göre çalışması gereken zamanlarda işine gelmemesidir. Devamsızlık günümüzde değişen çalışma koşulları nedeniyle farklı tanımlamalarla da karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni; her işletmenin devamsızlık oranına etki eden faktörleri farklı yorumlaması, buna ek olarak devamsızlık nedenlerinin çalışanların mazeret durumuna göre iş yerinde problem oluşturup oluşturmamasına bağlı olmasıdır. Bu çalışmanın amacı çalışanların işe devamsızlık nedenlerini araştırmak ve ortaya çıkan nedenlere yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Ek olarak, literatür çalışmalardan elde edilen veriler doğrultusunda, işe devamsızlığı önlemek için alınması gereken tedbirler üzerinde durulmuştur. Çalışmada örgütsel, kişisel ve çevresel etkilerin devamsızlık davranışı üzerine etkisi otomotiv sanayinde faaliyet gösteren X firmasında sorgulanmıştır. Araştırmada 14 hipotez üzerine çalışılmıştır. Bu hipotezler, anket yöntemi yoluyla devamsızlık davranışının çeşitli örgütsel, kişisel ve çevresel değişkenler açısından sorgulanması yapılmıştır. Araştırmada nicel teknikler ile toplam 379 çalışana devamsızlık kültürü anketi uygulanmıştır. Devamsızlık verileri üzerinde yapılan analiz bulgularına göre; çalışanların cinsiyetleri, medeni durumları, çocuk sahibi olma durumları, kıdem türleri, eğitimleri, gelir seviyeleri ile devamsızlık davranışları arasında bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Ek olarak ise çalışanların stres, aileye yeterli zaman ayıramama ve gelir getiren işler için devamsızlık yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Absenteeism of personnel for various reasons in woring life is a seriour discipline problem. Definition of absenteeism; the employee does not come to work without any excuse and without informing the employer or manager. According to a different definition absenteeism from work; is the absence of the employee to work when he or she should work according to the work schedule or plan. Today absenteeism, due to to the changing working conditions, we some across with different definitions. This is because; each enterprise interprets the factors affecting the absenteeism rate differently, and in addition, the reason for absenteeim depend on whether they cause problems in the workplace according to the excuses of the employees. The aim of this sturdy is to investigate the reasons for absenteeism of the employees and to offer solutions for the emerging reasons. In addition, in line with the data obtained from the literature studies, the measures to be taken to prevent absenteeism are emphasized. In the study, the effect of organizational, personal and environmental effects on absenteeism behavior was questioned in company X operating in the automotive industry. In the study, 14 hypotheses were studied. Through these hypotheses, absenteeism behavior has been questioned in terms of various organizational, personal and environmental variables behavior through the questionnaire method. In the research, a culture of absenteeism questionnaire was applied to a total of 379 employees with quantitative techniques. According to the analysis findings on absenteeism data; It was concluded that there is a relationship between the gender, marital status, having children, seniority types, education, income levels and absenteeism behaviors of the employees. In addition, it was concluded that the employees were stressed, not being able to spare enough time for the family, and absenteeism for income-generating jobs.