Topoloji optimizasyonu kullanılarak rot başı tasarımı, analizi ve doğrulanması
Outer tie rod design by using topology optimization, analysis and verification
  1. Tez No: 728155
  2. Yazar: ECEM METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAYİM BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Direksiyon sisteminin en önemli parçalarından olan rot başı ve rot kolu, işlevi gereği araçta dinamik ve statik yükler yanında yatak yükleriyle de karşılaşmaktadır. Direksiyon sisteminden gelen bu yükler, ana sanayi müşterilerinin tasarım gereksinimleri karşılanırken dikkate alınmaktadır ve rot başı, rot kolu tasarım sürecine yön vermektedir. Rot başı gövdesi, bu süreçte tasarımcılara özgürlük alanı sağlayan bölgedir. Bu çalışmada, rot başı için topoloji optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Kısıtlı tasarım alanı, belirli yükler ve sınır koşulları altında optimum rot başı tasarımına ulaşmak hedeflenmiştir. Optimizasyon çalışması doğrultusunda rot başının üç boyutlu modelleme çalışmaları yapılmıştır. Modelleme aşaması sonrası rot başı burkulma ve yorulma performansını değerlendirmek için sonlu elemanlar analiz yöntemi ile analiz çalışmaları yürütülmüştür. Analiz sonuçlarından elde edilen veriler kıyaslanmıştır ve optimum tasarım belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Outer tie rod and inner tie rod are important parts of the steering system, that are exposed to dynamic and static loads as well as bearing loads due to their function. These loads transmitted from the steering system are considered when fulfill the design requirements of the customers and affect the design process of the tie rods. Outer tie rod shaft is the area that provides freedom to the designers in the design process. In this study, outer tie rod shaft design is made with topology optimization. It is aimed to reach optimum outer tie rod design with specific loads in the limited design space. Outer tie rod design is created as 3D. After the 3D model phase, finite element analysis is performed to evaluate buckling and fatigue behavior of the tie rod. Finite element analysis results are evaluated, and optimum outer tie rod design is determined.