Pektus ekskavatumu olan bireylerde toraks morfolojisinin çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Examination of thorax morphology by multi-slice computed tomography in individuals with pectus excavatum
- Tez No: 728156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA FAZLIOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kunduracı göğsü olarak da adlandırılan pektus ekskavatum, göğüs ön duvarının içe doğru çöküklüğü ile karakterize bir deformitedir. Bireylerde estetik, kardiyovasküler ve pulmoner problemlere sebep olabilmektedir. Bu açıdan pektus ekskavatum düzeltme cerrahisi hastalar için önem taşımaktadır. Pektus ekskavatum tiplerinin sınıflandırılması ve deformitenin şiddetini belirlemede kullanılan indeksler cerrahiye karar vermede cerrahlara yol göstermektedir. Çalışmamızda pektus ekskavatumu olan bireylerde farklı tiplerin görülme olasılığını belirlemek, toraksın morfometrik ölçümlerinin pektus ekskavatum tipleri ile ilişkisi ve morfometrik ölçümlerin puberte öncesi ve sonrası dönemde farklılıklarının belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'na başvuran, 2011-2019 yılları arasında pektus ekskavatum tanısı alan 100 hastanın toraks BT görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Pektus ekskavatum tipleri; grup Ia tipik simetrik tip, grup Ib tipik asimetrik tip, grup Ic uzun depresyonlu sternum'un olduğu tip, grup IIa çift distorsiyonlu sternum'un olduğu tip, grup IIb sol göğüs duvarındaki çıkıntı ile karakterize ve saat yönünün tersinde bir sternal torsiyonlu tip, grup IIc sağ göğüs duvarındaki çıkıntı ile karakterize ve saat yönünde bir sternal torsiyonlu tip, grup IId ciddi sternal torsiyon ve yüksek bir pektus indeksinin olduğu aykırı tip ve grup IIe sol göğüs duvarındaki çıkıntı ile karakterize ve saat yönünde bir sternal torsiyonlu tip olarak incelendi. Hastaların pektus indeksleri, asimetri indeksleri, düzlük indeksleri, vertebral indeksleri, frontosagittal indeksleri, sternal torsiyon açıları ve Louis açıları hesaplandı. Grup Ia'da 27 (%27) hasta, grup Ib'de 53 (%53) hasta, grup IIb'de 9 (%9) hasta, grup IIc'de 8 (%8) hasta, grup IId'de 1 (%1) hasta, grup IIe'de 2 (%2) hasta görülmüştür. Pektus indeksi, asimetri indeksi ve sternal torsiyon açısı puberte öncesi ve puberte sonrası gruplarda karşılaştırıldığında anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Pektus indeksi; asimetri indeksi, düzlük indeksi, vertebral indeks ve frontosagittal indeks ile korelasyon göstermiştir. Louis açısı ile herhangi bir korelasyon göstermemiştir. Pektus ekskavatum tiplerinde en çok görülen grup tipik asimetrik olan grup Ib'dir. Popülasyonda pektus ekskavatum erkek hastalarda daha çok görülmektedir. Genel olarak asimetrik olgularda sternum'un rotasyon yaptığı taraftaki hemitoraksta çıkıntı görülmektedir. Pektus indeksi, vertebral indeks ve frontosagittal indeks pektus ekskavatumun cerrahi endikasyonunda önemli parametrelerdir. Grupların varyasyonlarının bilinmesi cerrahiye karar vermede yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Pectus excavatum, also called shoemaker's chest, is a deformity characterized by inward collapse of the anterior chest wall. It can cause aesthetic, cardiovascular and pulmonary problems in individuals. In this respect, pectus excavatum correction surgery is important for patients. Classification of pectus excavatum types and indices used to determine the severity of deformity guide surgeons in deciding on surgery. In our study, it was aimed to determine the possibility of different types in individuals with pectus excavatum, to determine the relationship between morphometric measurements of the thorax with pectus excavatum types and to determine the differences in morphometric measurements before and after puberty. In the study, thorax CT images of 100 patients who were diagnosed with pectus excavatum between 2011 and 2019, who applied to the Department of Thoracic Surgery of Selçuk University Medical Faculty Hospital, were retrospectively analyzed. Pectus excavatum types; group Ia typically symmetrical type, group Ib typically asymmetrical type, group Ic type with long depressed sternum, group IIa type with double-distorted sternum, group IIb type characterized by protrusion on the left chest wall and a counterclockwise sternal torsion, group IIc was analyzed as a clockwise type with sternal torsion characterized by a protrusion of the right chest wall, group IId as an outlier type with severe sternal torsion and a high pectus index, and group IIe as a clockwise type with sternal torsion characterized by a protrusion of the left chest wall. Pectus indices, asymmetry indices, flatness indices, vertebral indices, frontosagittal indices, sternal torsion angles and Louis angles were calculated. 27 (27%) patients in group Ia, 53 (53%) patients in group Ib, 9 (9%) patients in group IIb, 8 (8%) patients in group IIc, 1 (1%) patients, 2 (2%) patients in group IIe. When pectus index, asymmetry index and sternal torsion angle were compared between prepubertal and postpubertal groups, no significant difference was observed. Pectus index; correlated with asymmetry index, flatness index, vertebral index and frontosagittal index. It did not show any correlation with the Louis angle. The most common group in pectus excavatum types is group Ib, which is typically asymmetrical. In the population, pectus excavatum is more common in male patients. In general, in asymmetrical cases, protrusion is seen in the hemithorax on the side where the sternum rotates. Pectus index, vertebral index and frontosagittal index are important parameters in the surgical indication of pectus excavatum. Knowing the variations of the groups will guide the decision on surgery.