Sağlık hizmeti geri ödemesinde fatura kesinti nedenleri ve finansal kaybın incelenmesi
Investigation of the reasons of reimbursement reduction and financial loss in healthcare reimbursement
- Tez No: 728162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ÇETİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı; özel hastanelere başvuran SGK hastalarının fatura kesinti nedenlerini ve tutarlarını belirlemektedir. Çalışma, Van ilinde faaliyet gösteren iki özel hastanede yapılmıştır. Araştırma verileri; her iki hastanenin 01.01.2020 / 30.06.2020 tarihleri arasındaki altı faturalama döneminde; ayakta hastalar, yatan hastalar, günübirlik hastalar ve diğer hastalar kategorilerden SGK'nın örnekleme yöntemiyle seçtiği hasta faturaları oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin analizinde tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Araştırmanın verileri, her hastane için toplam düzenlenen fatura sayıları, örneklenen ve kesinti yapılan fatura sayıları ve tutarları ile fatura kesinti nedenleri olarak analiz edilmiştir. Altı aylık dönemde fatura kesintilerinin fatura tutarı içindeki payı A hastanesinde %1,72 ve B hastanesinde %0,12 bulunmuştur. Her iki hastanede de fatura dönemleri arasında kesinti oran ve tutarları farklılık göstermektedir. Tedavi gruplarına göre fatura kesinti oranı A hastanesinde en yüksek diğer grubunda, B hastanesinde ise günübirlik grubundadır. Her iki hastanede da sayıca en fazla sayıda fatura kesintisine, hasta dosyasında endikasyon ve muayene bilgisinin olmaması neden olmuştur. Tutar açısından en fazla kesintiye neden olan faktör ise, yoğun bakım tedavilerinin yanlış basamaklandırılmasıdır. Çalışma sonucunda, her iki hastanedeki fatura kesinti oranlarının düşük olduğu (yaklaşık binde bir) değerlendirilmiştir. Ancak bu kesintilerin de diğer birimler ile koordinasyon geliştirilmesi ve fatura sürecinin daha iyi yürütülmesi ile engellenebilir olması nedeniyle, hastaneler açısından geliştirmeye açık bir alan olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; It determines the reasons and amounts of bill deductions of SSI patients who apply to private hospitals. The study was conducted in two private hospitals in the province of Van. Outpatients, inpatients, outpatients, and other patients comprise the patient bills picked by SSI by sampling method in the six billing periods of both institutions between 01.01.2020 and 30.06.2020. In order to analyze the study's data, descriptive statistics were used. The data of the research were analyzed as the total number of invoices issued for each hospital, the number and amounts of invoices sampled and deducted, and the reasons for bill cuts. In the six-month period, the share of invoice deductions in the invoice amount was 1.72% in Hospital A and 0.12% in Hospital B. In both hospitals, deduction rates and amounts vary between billing periods. According to the treatment groups, the rate of bill deduction is highest in the other group in hospital A and in the outpatient group in hospital B. The absence of indication and examination information in the patient file resulted in the greatest number of bill decreases in both institutions. The factor that causes the most interruptions in terms of amount is the incorrect stratification of intensive care treatments. As a result of the study, it was determined that the bill deduction rates in both hospitals were low (approximately one in a thousand). However, it is possible to say that these cuts are a significant loss for hospitals, since they can be prevented by developing coordination with other units and carrying out the billing process better.