Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan fizyoterapistlerin pandemi dönemindeki fiziksel aktivite, yaşam kalitesi, yorgunluk, uyku kalitesi ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Assessing the physical activity, quality of life, fatigue, sleep quality and burnout levels of physiotherapists working at special education and rehabilitation centers during the pandemic
- Tez No: 746620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışan kişilerin yaşama ve iş ortamlarının, yaşam kalitelerini etkilediği bilinmektedir. İş yaşamından kaynaklı yorgunluğun mental ve fiziksel olarak birçok yönünün olduğu belirtilmektedir. Pandemi sürecinde birçok insanla temas halinde olmak, artan iş yükü gibi faktörler kişilerin yaşam kalitelerini etkilemiştir. Bu çalışmada özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan fizyoterapistlerin pandemi sürecindeki fiziksel aktivite, yaşam kalitesi ve yorgunluk seviyelerinin değerlendirilmesi ve diğer çalışanlarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız Kayseri ilindeki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde gerçekleştirilmiştir. Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Yorgunluk Şiddet Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmamıza, 88 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi personeli, 88 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışan fizyoterapist olmak üzere toplam 176 kişi katılmıştır. Fiziksel aktivite değerleri açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05). Yaşam kalitesine ait mesleki tatmin, tükenmişlik ve eşduyum yorgunluğu alt parametrelerinde gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p=0.000). Yorgunluk skorlarında gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmaktadır (p=0.002). Fizyoterapistlerin yorgunluk, yaşam kalitesi ve tükenmişlik seviyelerini etkileyen faktörler farklı çalışmalarla daha detaylı incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
It is known that living and workplace conditions of working people affects their quality of life. Studies say that work-related fatigue has multiple physical and mental facets. During the pandemic, factors such as being in contact with many people, increasing work load have affected people's quality of life. In this study, we aimed to assess the physical activity, quality of life, fatigue, sleep quality and burnout levels of physiotherapists working at special education and rehabilitation centers during the pandemic. Our study was conducted in special education and rehabilitation centers in Kayseri province. International Physical Activity Questionnare, Proffessional Quality of Life, Pittsburgh Sleep Quality Index, Maslach Burnout Inventory and Fatigue Severity Scale were used. 176 people volunteered for our study. 88 were physiotherapists working at special education and rehabilitation centers, and 88 were other proffessionals working at the same places. There was no significant difference in physical activity levels between the two groups (p>0.05). There was not a statistically significant difference between the scores of the subcategories of the Proffessional Quality of Life of the two groups (p>0.05). There was a statistically significant difference between the Fatigue Severity Scale score of the groups (p=0.002). The factors that could affect the fatigue, quality of life and burnout levels of physiotherapists should be deeply examined with other studies.