Akıllı şehir kavramının incelenmesi ve Ankara örneğinde yapılan çalışmalar
The study of the concept of smart city and the studies conducted on the example of Ankara
- Tez No: 728207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CERCİS İKİEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Şehirlerin nüfuslarıyla birlikte ihtiyaçları da hızla artmakta hem doğal hem beşeri kaynak kapasiteleri giderek büyük bir baskı altında kalmaktadır. Şehirlerden bu baskıyı kırabilmeleri ve beraberinde oluşabilecek muhtemel olumsuz etkileri yönetebilmeleri için sürdürülebilir kaynak tasarrufu hamleleri geliştirmeleri, sürekli inovasyona açık olmaları, teknolojik gelişme ve dönüşüm faaliyetlerine adapte olmaları beklenilmektedir. Şehirler günümüzde böylesi bir beklentiye temelinde 21. yy. bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) yer alan akıllı şehir uygulamalarının hizmetleri sayesinde cevap verebilmektelerdir. Akıllı şehirler bir konsept olarak şehirlerin coğrafyalarında teknolojik atılımlar yapmaları ve şehirlerin küresel trendlerden uzak kalmama gayretlerini ortaya koyan dijital potansiyellerinin toplamını ifade etmektedir. Konseptle birlikte yenilikçi adımları daha da hızlanan şehirler, sorunlarının ve ihtiyaçlarının dijital çözümlerine ivedilikle erişim imkânını kazanan, geleceğe yönelik stratejik planları bulunan, marka değerine sahip şehirsel ürünlerin merkezi haline dönüşen, akıllı bağlantılı yerleşmeler halini almaktalardır. Çalışmamızda akıllı şehirler kavramının, esnek bir tanımlama yapısına sahip olması ile birden fazla terimle aynı kalıpta ve üst kavram olarak kullanılması detaylı bir şekilde incelenmekte, farklı perspektifler tarafından kavramın nasıl benimsendiği de ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Çalışmada ayrıca akıllı şehirlerin tamamlayıcısı olarak görebileceğimiz akıllı bileşenlerin neler olduğu ve bu parçaların neleri ifade ettiği de açıklanmakta, birden fazla akıllı bileşen grubunun izahı da gerçekleştirilmektedir. Çalışmada coğrafyası detaylı bir şekilde ortaya konulan Ankara'nın, bu akıllı geleceğe yatırım olarak ne gibi dijital faaliyetlere sahip olduğu da şehirde yönetişim, mobilite, çevre yönetimi, yaşam kalitesi gibi her geçen gün sayıları artacak ve uygulama potansiyelleri derinleşecek olan çeşitli başat konular gündeminde yürütülen örneklerin incelenmesiyle paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the population of cities, their needs are increasing rapidly, and the capacities of both their natural and human resources are under great pressure gradually. Cities are expected to develop sustainable resource saving moves, open to innovation continuously, adapt to technological development and transformation activities so that they can break this pressure and manage potential negative impacts. Today, cities are able to respond to such an expectation thanks to the services of smart city applications based on 21st century information and communication technologies (ICT). As a concept, smart cities refer to the sum of their digital potential, which demonstrates the technological breakthroughs of cities in their geographies and the efforts of cities not to stay away from global trends. Cities whose innovative steps are accelerated with the concept become smart connected settlements that gain immediate access to digital solutions of their problems and needs, have strategic plans for the future, become the center of brand value urban products. In our study, the concept of smart cities has a flexible definition structure and its use as a upper concept in the same pattern with more than one term is examined in detail, and how the concept is adopted by different perspectives is explained in detail. The study also explains what are the smart components that we can see as complementary to smart cities, what these parts mean, and explanation of multiple groups of smart components. In the study, the geography of Ankara, which was revealed in detail, what digital activities Ankara has as an investment in this smart future was also shared by examining the examples carried out on the agenda of various major issues such as governance, mobility, environmental management, quality of life in the city, which will increase in number every day and deepen their application potential.