Caligula japonica kafa yapısından kitin film üretimi, karakterizasyonu ve sitotoksisitesinin değerlendirilmesi
Chitin film production, characterization and evaluation of cytotoxicity from Caligula japonica head
- Tez No: 728221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bazı bitkilere zararlı olarak kabul edilen böcekler, bitki koruma amaçlı toplandıktan sonra biyo-atık olarak kabul edilmektedir. Bu biyo-atıkları yakmak yerine teknolojik malzemelere dönüştürmek endüstriyel açıdan çok önemlidir. Caligula japonica, ceviz, kestane, elma gibi birçok bitkiye zarar vererek meyve verimini düşürmekte hatta ağacın ölmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada, doğadan bol miktarda toplanan C. japonica pupa kafa yapısından üç boyutlu doğal kitin filmi üretilmiştir. FTIR analizi sonucu, üretilen filmlerin alfa kitin formunda olduğu ve SEM analizine göre de çok net bir şekilde gözlenebilen nanofiberlerden oluştuğu ortaya konmuştur. Elde edilen kitin filmin maksimum bozulma sıcaklığının 367,8°C olduğu ölçülmüştür. XRD analizi sonucu kitin için karakteristik olan 9,42° ve 19,52° de iki keskin pik kaydedilmiştir. L929 fare fibroblast hücre hattında gerçekleştirilen sitotoksisite analizine göre, kitin filmin 24, 48 ve 72 saatlerde herhangi bir sitotoksik etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışması kapsamında ileriki biyomedikal uygulamalarda kullanılmak üzere, doğal, üç boyutlu, nanoliflerden oluşan ve biyouyumlu özelliklere sahip bir film üretimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Insects considered harmful to some plants become bio-waste after they are collected for plant protection purposes. It is very important industrially to transform these bio-wastes into technological materials rather than incineration. Caligula japonica damages many plants such as walnut, chestnut, apple, reduces fruit yield and even causes the tree to die. In this study, a three-dimensional natural chitin film was produced from the head of the C. japonica pupa, which is collected in large quantities from nature. As a result of the FTIR analysis, it was revealed that the produced films were in the form of alpha chitin and consisted of nanofibers that could be observed very clearly according to SEM analysis. The maximum degradation temperature of the resulting chitin film was measured to be 367,8°C. As a result of XRD analysis, two sharp peaks were recorded in 9,42° and 19,52° which are characteristic for chitin. The cytotoxicity analysis performed on the L929 mouse fibroblast cell line revealed that the chitin film did not have any cytotoxic effect at 24, 48 and 72 hours. As a result, a natural, three-dimensional, nanofiber film with biocompatible properties was produced to be used in future biomedical applications.