Yakın ilişkilerde bağlanma stilleri ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkide irrasyonel inançların aracılık etkisi
The mediating effect of irrational beliefs on the relationship between attachment styles and difficulty in emotion regulation in close relationships
  1. Tez No: 728234
  2. Yazar: MELİSA SİPAHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada yakın ilişkilerde bağlanma stilleri ile duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkide irrasyonel inançların aracılık etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan, yakın (romantik) ilişkisi olan 18 ile 65 yaş arası yetişkin kişiler oluşturmuştur. Araştırmaya 198 kadın ve 157 erkek olmak üzere toplamda 355 kişi katılmıştır. Yakın ilişkilerde bağlanma stilleri ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkide irrasyonel inançların aracılık etkisine bakılmak üzere Demografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ve İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma için gönüllü katılımcılardan toplanan veriler SPSS 25 programı ile ileri analiz için hazır hale getirilmiş daha sonrasında LİSREL 8.51 programı kullanılarak ölçme modeli ve yapısal model ile test edilmiştir. Yapılan analizin sonucunda kaçıngan bağlanma stili ile duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişki de irrasyonel inanışların aracılık etmediği bulunurken; kaygılı bağlanma stili ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkide irrasyonel inanışların kısmi aracılık ettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study investigated the mediating effect of irrational beliefs on the relationship between attachment styles and difficulty in emotion regulation in close relationships. The sample of this study comprised of adults between the ages of 18 and 65 who lived in different provinces of Turkey and had a close (romantic) relationships. A total of 355 people, including 198 women and 157 men, participated in the research. Demographic Information Form, Experiences in Close Relationships-Revised, Difficulty in Emotion Regulation Scale, and Cognitive Distortions in Relationships Scale were used to examine the mediating effect of irrational beliefs on the relationship between attachment styles and difficulty in emotion regulation in close relationships. The research data collected from the volunteer participants for the study were prepared for further analysis by the use of SPSS 25 program and then tested with the measurement and the structural equation model using the LISREL 8.51 program. Findings of the analysis suggested that the relationship between avoidant attachment style and difficulty in emotion regulation was not mediated by irrational beliefs. However, irrational beliefs partially mediated the relationship between anxious attachment style and difficulty in emotion regulation.