Foreign direct investment and economic growth relationship in developing countries in Africa: The case of Kenya
Gelismekte olan ülkelerın doğrudan yabancı yatırımları ve ekonomık büyüme ilişkileri Afrika'da Kenya davası
- Tez No: 728238
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAT KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, doğrudan yabancı yatırımın Afrika ekonomik büyümesi üzerindeki etkisini incelemektir; bununla birlikte araştırmacı vaka çalışması olarak Kenya'yı seçmiştir. Doğrudan yabancı yatırım, tüm ülkelerin sosyoekonomik kalkınması için çok önemlidir. Doğrudan yabancı yatırım ile, ürün ve hizmet ithalatı ve ihracatı hem gelişmekte olan hem de büyüyen ekonomilerde daima öncelikli olur. Bu çalışmanın amacı, doğrudan yabancı yatırımın Kenya'nın ekonomik büyümesini nasıl etkilediğini belirlemektir. Dünya Bankası veri göstergelerinden elde edilen ikincil verileri kullanarak, Kenya'da ekonomik büyüme üzerinde, DYY, ithalat ve ihracatın etkilerini değerlendirmek için ampirik yöntem kullanılmıştır. Çalışma, DYY, ithalat ve ihracatın Kenya'daki ekonomik büyüme üzerindeki etkisini değerlendirmek üzere 1970'den 2018'e kadar ikincil zaman serisi verilerini kullanmıştır. Bu çalışma, değişkenlerin anlamlı bir pozitif katsayı ilişkisine sahip olduğunu ve birbirine bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmanın bulguları, doğrudan yabancı yatırım, ithalat ve ihracat arasındaki bağlantının, ekonomik büyüme üzerindeki hem kısa hem de uzun dönem etkileri ile beraber, Kenya'da GSYİH üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bulgulara dayanarak, bu çalışma Kenya'nın, yüksek ekonomik büyümeyi sürdürmek için DYY, ürün ve hizmet ihracatlarını artırarak, verimli stratejileri araştırmaya devam etmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The study's main goal is to examine the influence of foreign direct investment on African economic growth, however the researcher chose Kenya as a case study. Foreign influences are critical to any country's socioeconomic development, with foreign direct investment, product and service imports and exports constantly having precedence in both developing and growing economies. The purpose of this study is to determine how foreign direct investment influences Kenya's economic growth. The empirical method was used to assess the influence of FDI, imports, and exports on economic growth in Kenya using secondary data from the World Bank data indicators. The study used secondary time-series data from 1970 to 2018 to assess the influence of FDI, imports, and exports on economic growth in Kenya. The study discovered that the variables have a significant positive coefficient association and have been linked together. The findings show that the link between FDI, exports, and imports has a positive impact on GDP in Kenya, with both short- and long-term effects on economic growth. Based on these findings, the paper recommended that Kenya continues to investigate efficient strategies to maintain high economic growth rates by increasing FDI and increasing product and service exports.