The effects of metapragmatic and conventional instruction of pragmatics on Turkish EFL learners' pragmatic competence and the use of apology strategies
Meta-edimbilimsel ve geleneksel uygulama yöntemlerinin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk ilkokul öğrencilerinin edimbilim yeterlilik ve özür dileme stratejileri üzerindeki etkileri
- Tez No: 728242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, meta-edimbilimsel ve geleneksel öğretim yöntemlerinin 55 sayıda ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin özür dileme söz edimi konusundaki edimbilimsel yeterliliklerindeki ve başvurdukları özür dileme stratejilerindeki değişimleri incelemeyi amaçladı. Edimbilimsel yeterliliklerindeki gelişimi ölçebilmek adına, Çoktan Seçmeli Söylem Tamamlama Testi meta-edimbilimsel ve geleneksel öğretim yöntemleri ile kullanılmıştır.. Başvurulan özür dileme stratejilerini ortaya çıkartmak adına rol yapma yöntemi ile veri toplanmıştır. Bilişsel olgunluk seviyesi, uygulamanın etkinliği ve öğretmen eğitimi hususlarının ilkokul öğrencilerinin edimbilimsel yeterlilikleri üzerinde etkin faktörler olabileceği bulunmuştur. Ek olarak, uygulamalar neticesinde, her iki grubun da özür dileme stratejilerinin içerik ve sıklık hususlarında farklılıklar gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study sought to investigate the impacts of metapragmatic and conventional instruction of apology speech act on 55 Turkish second-grade learners' pragmatic competence and the use of apology strategies. The Multiple-Choice Discourse Completion Test (MDCT) was administered to assess the difference in the development of pragmatic competence before and after the treatment of metapragmatic and conventional instruction. To be able to identify the apology strategies of the metapragmatic and conventional teaching groups, role plays were used. The cognitive maturity of the learners, the efficacy of the instruction and teacher education were identified as affective factors for the development in the pragmatic competence of young learners. Also, the content and the frequency of apology strategies used by the metapragmatic instruction and conventional instruction groups changed as a result of the treatment.