Kamu yönetiminde yozlaşmanın önlenmesinde yönetsel etik yaklaşımı
Administrative ethics as an approach in the prevention of corruption in public administration
- Tez No: 72827
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET Son yıllarda, önemli boyutlara ulaşan siyasal ve yönetsel yozlaşma olgusu,“etik”konusunu gündeme getirmiştir. Klasik kamu yönetimi teorisinde, yönetimin hukuksal, siyasal, örgütsel ve mali boyutlarına ağırlık verilmesine karşın, etik boyutu oldukça ihmal edilmiştir. Ancak son çeyrek yüzyılda, özellikle ABD 'de, kamu yönetiminin bir alt disiplini olarak geliştirilen“yönetsel etik”alanında önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada, yönetsel yozlaşmanın önlenmesinde bir iç denetim aracı olarak“yönetsel etik”in oynayabileceği rol incelenmeye çalışılmaktadır. Çalışma üç temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yönetimde yozlaşma kavramı ele alınmıştır. Yönetsel yozlaşmanın, özellikleri, nedenleri, sonuçları ve biçimleri ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, kamu yönetiminde yozlaşmanın önlenmesine yönelik olarak,“yönetsel etik”yaklaşımı incelenmiştir. Bu bağlamda genel olarak etik konusu ve etiğin kamu yönetimindeki önemi ele alınmış, etiğe dayalı bir yönetim yaklaşımı için gerekli olan iç ve dış denetim mekanizmaları, ayrıntılı olarak ortaya konulmaya gayret edilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de yönetsel etikle ilgili normatif çerçeve, yapılan çalışmalar ve düzenlemeler üzerinde durulmuştur. Mevcut hukuki düzenlemelerin, yönetsel etikle ilgili yönleri değerlendirilmiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, the phenomena of political and administrative corruption which have increased dramatically have brought the subject“ethics”to the agenda. In classical public administration, although judical, political, organisational and fiscal dimensions of administration have been analysed to a great extent, ethics has been very much neglected. Be that as it may, in the last twenty-five years, especially in the USA, a literature of great significance has been produced in the field of“administrative ethics”emerged as a sub- discipline in public administration. In this work, as an internal control mechanism in preventing administrative corruption, the role of“administration ethics”is looked at. The present work is composed of three main chapters. In chapter one, the concept of corruption in administration is examined. Its characteristics, reasons, results and types are evaluated in detail. In the second chapter, as a means towards preventing corruption in public administration, the approach of“administrative ethics”is looked at. Within this respect, ethics in general and the importance of ethics in public administration in particular are went over, and the internal and external mechanisms necessary for an administrative approach based on ethics are taken into account in great detail. In chapter three, the normative framework pertaining to administrative ethics, related studies and regulations in Turkey are closely scrutinised. Present judicial arrangements are looked at in relation with administrative ethics. VI