Gelişim odaklı zihniyet yapısı programının özel yeteneklilerle çalışan öğretmenlerin zihniyet yapısına, mesleki yeterliklerine etkisi ve öğretmenlerin programa ilişkin görüşleri
Effects of an online growth mindset intervention on the mindset and teacher efficacy of primary school teachers working with gifted and talented students and opinions of teachers regarding the program
- Tez No: 728271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞİN KAPLAN SAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gelişim odaklı zihniyet yapısının sınıf öğretmenlerinin zihniyet yapıları üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla sınıf öğretmenleriyle 8 haftalık bir online zihniyet yapısı programı yürütülmüş ve sonuçlar hem nicel hem de nitel yöntemler aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırmada karma yöntem desenlerinden olan iç içe karma desen kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2021/2022 yıllarında Bilim Sanat Merkezlerinde veya Özel/Devlet okullarında özel yetenekliler ile çalışan 16 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında 8 haftalık bir zihniyet yapısı geliştirme programı online olarak yürütülmüştür. Veri toplamak için“ Gelişim Odaklı Zihniyet Yapısı Ölçeği”ve“Öğretmen Yeterlik Ölçeği”ve nitel görüşme soruları kullanılmıştır. Bulgulara bakıldığında online olarak yürütülen zihniyet yapısı programının sınıf öğretmenlerinin zihniyet yapısı puanlarını anlamlı sayılabilecek bir düzeyde artırdığı görülmüştür ancak mesleki yeterlik düzeylerinde anlamlı bir değişiklik olmamıştır.
Özet (Çeviri)
An 8-week online growth mindset program was conducted with primary school teachers to investigate the effect of a mindset intervention on primary school teachers' mindsets, and the results were analyzed through quantitative and qualitative methods. Embedded mixed design, one of the mixed-method designs, was used in the research. The study participants were 16 classroom teachers working with gifted and talented students in BILSEM or private/public schools in 2021/2022. Within the scope of the study, an 8-week growth mindset intervention was conducted online.“Growth Mindset Scale”and“Teacher Efficacy Scale”were used to collect data besides qualitative interview questions. Findings show that the online growth mindset intervention increased the mindset scores of the primary school teachers at a level that could be considered significant, but there was no significant change in teacher efficacy levels.