Erken çocukluk eğitim programlarına ilişkin öğretmen görüşleri: Uluslararası karşılaştırmalı bir inceleme
Teacher's views on early childhood education programs: An international comparative review
  1. Tez No: 728270
  2. Yazar: SEVİNÇ AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, erken çocukluk eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin erken çocukluk eğitim programları ve öğretmenlik deneyimleri hakkında görüşlerini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, Almanya, İtalya ve Türkiye'deki erken çocukluk eğitim programları incelenmiştir. Bu üç ülkede çalışan öğretmenlerle görüşmeler yapılmıştır. Çalışma grubu, amaçlı kartopu örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Üç ülkeden toplamda 18 öğretmen ile video konferans programı aracılığıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile öğretmenlerin erken çocukluk eğitim programları ve öğretmenlik deneyimleri hakkında görüşleri alınmıştır. Görüşmeler MAXQDA programı kullanılarak analiz edilmiştir. İçerik analizi ile ortaya çıkan kodlar, kategoriler ve temalar açıklanmıştır. Araştırmada incelenen ülkelerde çalışan öğretmenlerin görüşleri karşılaştırılmıştır. Almanya, İtalya ve Türkiye'de çalışan öğretmenlerin erken çocukluk eğitim programlarına ilişkin görüşleri, her ülkenin ulusal eğitim programları ile uyumlu bulunmuştur. Eğitim programı ve öğretmenlik deneyimleri hakkındaki öğretmen görüşleri, bazı noktalarda benzerlik gösterirken bazı noktalarda farklılık göstermiştir. Her ülkedeki etkili öğretmen uygulamaları karşılaştırılıp araştırma kapsamında elde edilen bulgulardan yola çıkılarak etkili erken çocukluk eğitim programlarının nasıl tasarlanması gerektiği konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the opinions of teachers working in early childhood education institutions about early childhood education programs and teaching experiences. Within the scope of the study, early childhood education programs in Germany, Italy, and Turkey were examined. Interviews were conducted with teachers working in these three countries. The study group was selected by the purposeful snowball sampling method. Interviews were held with 18 teachers via a video conference program. Teachers' opinions about early childhood education programs and their teaching experiences were taken with the semi-structured interview questions. The interviews were analyzed with the MAXQDA program. The codes, categories, and themes that emerged with the content analysis were explained. The opinions of teachers working in different countries were compared. The views of teachers working in Germany, Italy, and Turkey on early childhood education programs were found to be compatible with the national education programs. Teachers' views on the curriculum and teaching experiences were similar on some points but differed on others. Effective teacher practices in each country were compared and suggestions were made on how to design effective early childhood education programs based on the findings obtained within the scope of the research.