Koroner kollateral gelişimi üzerine CD 31 molekülünün etkisi
Effect of CD-31 molecule on coronary colleteral development
  1. Tez No: 728275
  2. Yazar: HÜSEYİN AKÇALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BEĞENÇ TAŞCANOV
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Koroner kollateral dolaşım (KKD), koroner arter tıkanma süreçlerinde daha önceden var olup işlev görmeyen damarların gelişmesiyle işlevsel hale gelir. KKD gelişim mekanizmaları tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışmada koroner kollateral dolaşım sürecinin CD31 molekülü ile ilişkisi araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak yapılan çalışmaya 2019-2021 yılları arasında KKD gelişişim olan 89 ve olmayan 90 hasta alındı. Hastaların detaylı anamnezleri alındı ve fizik muayeneleri yapıldı. KKD derecelendirmesi Rentrop sınıflandırmasına göre yapıldı. Bütün olgularda koroner anjiyografi işlemi öncesi rutin tetkik ve CD31 düzeyi ölçümü için kan numuneler alındı. İstatistiksel analizi SPSS 22.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: CD31 düzeyi kollateral gelişimi olan grupta diğer gruba anlamlı derecede daha yüksek bulundu. Spearman korelasyon analizinde CD31 düzeyi ve SYNTAX skoru ile anlamlı ilişkiliydi (r=-0.225, p=0.035). Lojistik regresyon analizinde CD31 düzeyi koroner kollateral gelişimiyle bağımsız ilişki göstermekteydi (odds oranı [OO]: 2.790; %95 güven aralığı [GA]: 1.095-7.109; p=0.032). Yapılan ROC eğri analizinde CD31 ≥ 2.90 değeri KKD gelişimini % 73.5 duyarlılık ve% 66.7 özgüllükle ön görmekteydi (eğri altındaki alan: 0.0.714,% 95 CI: 0.607-0.822, p =0.003) Sonuç: Serum CD31 düzeyinin, KKD gelişimi ve SYNTAX skoru ile pozitif korelasyon göstermesi koroner kollateral patofizyolojisinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
Object: Coronary collateral circulation (CCC) becomes functional with the development of pre-existing and dysfunctional vessels in coronary artery occlusion processes. The development mechanisms of CCC have not been fully explained. In this study, the relationship of the coronary collateral circulation process with the CD31 molecule was investigated. Material and Methods: 89 patients with coronary collateral circulation development and 90 patients without development between 2019-2021 were included in the prospective study. Detailed anamnesis of the patients were taken and physical examinations were performed. Coronary collateral circulation rating was made according to Rentrop classification. In all cases, blood samples were taken for routine examination and CD31 level measurement before coronary angiography procedure. Statistical analysis was done using SPSS 22.0 package program. Results: CD31 level was found to be significantly higher in the group with collateral development than in the other group. In Spearman correlation analysis, CD31 level and SYNTAX score were significantly correlated (r =-0.225, p = 0.035). In logistic regression analysis, CD31 level showed an independent relationship with coronary collateral development (odds ratio [OR]: 2.790; % 95 confidence interval [CI]: 1.095-7.109; p = 0.032). In the ROC curve analysis, CD31 ≥ 2.90 predicted coronary collateral circulation development with %73,5 sensitivity and %66,7 specificity (area under the curve: 0.714, 95% CI: 0.607-0.822, p = 0.003). Conclusion: Serum CD31 level is positively correlated with coronary collateral circulation development and SYNTAX score, suggesting that it may play a role in coronary collateral pathophysiology