(p,q)-Phillips tip operatörler ile yaklaşım
Approximation by (p,q)-Phillips type operators
  1. Tez No: 728291
  2. Yazar: MATANAT GAFARLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, Yüksel tarafından çalışılan q-Phillips operatörlerin (p;q)-Phillips modifikasyonları tanımlanarak farklı fonksiyon uzaylarında yaklaşım özellikleri incelenmiş ve aşağıda verilen sonuçlar elde edilmiştir. İlk olarak, (p;q)-Phillips operatörlerinin yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Daha sonrasında lineer fonksiyonları koruyan (p;q)-Phillips operatörleri tanımlanarak istatistiksel ağırlıklı yaklaşım özellikleri ve istatistiksel Voronovskaja tip teorem elde edilmiştir. Son olarak lineer fonksiyonları koruyan (p;q)-Phillips operatörlerinin Schurer tip modifikasyonu tanımlanmış ve bu operatörlerin ağırlıklı yaklaşımda hata oranı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, by defining the the (p;q)-Phillips modifications of the q-Phillips operators studied by Yüksel are defined and their approximation properties in different function spaces have been investigated, and the following results have been obtained. Firstly, the approximation properties of the (p;q)-Phillips operators have been examined. Then, by defining the (p;q)-Phillips operators that preserve linear functions, statistical weighted approximation properties and statistical Voronovskaja type theorem have been obtained. Finally, the Schurer type modification of (p;q)-Phillips operators that preserve linear functions has been defined and the rate of convergence has been obtained in the weighted approximation of these operators.