İşitme kaybı olan çocuklarda sosyal uyum düzeylerinin belirlenmesi
Determination osocialf adjustment levels in children with hearing loss
- Tez No: 728292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Yapmış olduğumuz çalışmada 7-17 yaş arasındaki işitme engelli bireylerin sosyal uyum düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmış olup bu amaç doğrultusunda cinsiyet, yaş ve sınıf değişkenine göre sosyal uyum düzeylerinde farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmaya toplam 49 işitme engelli birey dahil edilmiş olup bunların 28'i (%57.1) kız, 21'i (%42.9) ise erkekti. Çalışmaya dahil edilen işitme engelli bireylerin yaşı 7-17 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 12.00±2.76 olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya dahil edilen işitme engelli öğrencilerden 8'i (%16.3) 4. sınıf, 7'si (%14.3) 9. sınıf, 6'sı (%12.2) 10. sınıf, 6'sı (%12.2) 6. sınıf, 6'sı (%12.2) 3. sınıf, 5'i (%10.2) 5. sınıf, 4'ü (%8.2) 8. Sınıf, 3'ü (%6.1) 1. sınıf, 2'si (%4.1) 2. Sınıf, 2'si de (%4.1) 7. sınıfta idi. Çalışma sonucunda işitme engelli öğrencilerin sosyal uyum ölçeğinin“ders yapılırken sınıf içinde dolaşmam”maddesinden en yüksek ortalama puanı elde ettikleri, en düşük ortalama puanı ise“sınıf kurallarına uymayan arkadaşlarımı uyarırım”maddesinden elde ettikleri görülmüştür. Bu durum işitme engelli öğrencilerin okula uyumlarının diğer alanlara ilişkin uyumlarına göre daha iyi olduğunu göstermektedir. İşitme engelli öğrencilerin sosyal uyum ölçeğinden elde ettiği ortalama puan 3.77±0.37 olarak tespit edilmiştir. Yapmış olduğumuz çalışma sonucunda her ne kadar erkek işitme engelli öğrencilerin sosyal uyum düzeyleri kızlara göre daha yüksek bulunsa da gruplar arasındaki farkın anlamlı düzeyde olmadığı görülmüştür. Yaş ve sınıf değişkeni ile sosyal uyum düzeyi arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the social cohesion levels of hearing impaired individuals between the ages of 7-17, and for this purpose, it was examined whether there was a difference in social cohesion levels according to gender, age and class variables. A total of 49 hearing impaired individuals were included in the study, of which 28 (57.1%) were female and 21 (42.9%) were male. The age of the hearing impaired individuals included in the study ranged from 7 to 17, and the mean age was calculated as 12.00±2.76. Of the hearing impaired students included in the study, 8 (16.3%) 4th grade, 7 (14.3%) 9th grade, 6 (12.2%) 10th grade, 6 (12.2%) 6th grade, 6 (12.2%) 3rd grade, 5 (10.2%) 5th grade, 4 (8.2%) 8th grade, 3 (6.1%) 1st grade, 2 (4.1%) ) were in the 2nd grade and 2 (4.1%) were in the 7th grade. As a result of the study, it was seen that the hearing-impaired students got the highest average score from the item“I don't walk around the classroom while I was teaching”, and the lowest average score was from the item“I warn my friends who do not follow the class rules”. This shows that the adaptation of hearing impaired students to school is better than their adaptation to other fields. The mean score of the hearing impaired students from the social cohesion scale was determined as 3.77±0.37. As a result of our study, although the social adaptation levels of male hearing impaired students were found to be higher than female students, it was seen that the difference between the groups was not at a significant level. It was observed that there was no significant relationship between the age and class variable and the level of social adjustment.