Bilgisayar yazılımlarında fraktal çizimleri
Fractal drawings in computer softwares
  1. Tez No: 728342
  2. Yazar: SÜMEYYE AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL VANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada bilgisayar yazılımlarından olan LaTeX, Mathematica ve diğer hazır paket programlarında fraktal çizim kodları araştırılarak yazılımlarda çizim kodları verilmektedir. Ayrıca fraktalın boyutunu hesaplayan bir yazılım MATLAB bilgisayar programı da verilmektedir. Fraktalların insan vücudundan kelebek kanatlarına ve çeşitli sanatsal alanlarda nasıl kullanıldığı da verilmektedir. Fraktala gönül veren matematikçi ve matematikçi olmayan insanların çalışmaları da bu tezde mevcuttur. Bu çalışmanın orijinal tarafı da LaTeX ile yazılan kodlarla Öklid geometrisinde bilinen üçgen, dörtgen, beşgen ve ongene kadar çokgenlerden fraktallar elde etmektir. Son olarak üçgenden ongene kadar olan çokgenlerden elde edilen fraktallar için bir LaTeX kodu yazıldı. Bu yazılımda yukarıda bahsedilen fraktalları bir arada görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, fractal drawing codes are searched in computer softwares LaTeX, Mathematica and other ready-made package programs and drawing codes are given in the softwares. In addition, a software that calculates the dimension of fractal is given in the MATLAB computer program. How fractals are used from the human body to butterfly wings and in various artistic fields are also given. There are also studies of mathematicians and non-mathematicians who love fractals. The original side of this study is to obtain fractals from triangles, quadrilaterals, pentagons and polygons up to decagons known in Euclidean geometry with codes written in LaTeX. Finally, a LaTeX code are written for fractals obtained from polygons from triangle to decagon. In this software, it is possible to see mentioned all of the fractals mentioned above together.