Ayrışmış kayaçlarda düşey kazık kapasitesinin belirlenmesi
Determination of pile tip bearing capacity in weathered rocks
  1. Tez No: 728351
  2. Yazar: AYBİKE KALEMCİ SADİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT SİNAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Üst yapıdan gelen yük ve tesirlerini zemin ve/veya kaya kütlelerinin derin katmanlarına ileten yapı elemanlarına“kazık”denilmektedir. Betonarme kazıkların bir türü olan fore kazıklar ülkemizde en sık uygulanan kazık türüdür. Fore kazıkların özel bir türü olan kaya kütlelerine soketli kazıklar, üst yapıdan gelen büyük yüklerin taşınması ve/veya projede sınırlanması gereken yer değiştirmeler söz konusu olduğunda derinlerde bulunan kaya kütlesinin içine soketlenerek oluşturulan kazıklardır. Bu çalışmada ayrışmış kaya kütlelerine soketlenerek imal edilmiş kazıkların düşey yük taşıma kapasiteleri incelenmiştir. Farklı özellikte kaya kütlesi içinde imal edilmiş üç adet kazığın düşey yük taşıma kapasitesi, kazık yükleme deneyleri, ampirik yöntemlerle ve sonlu elemanlar analizi yöntemiyle incelenmiştir. Yükleme deneyleri ile düşey yük taşıma kapasitesini belirlemek için matematiksel ve grafiksel modele dayalı ve göçmeye ulaşmamış kazıklar için önerilen yöntemler seçilmiştir. Genel olarak kaya kütlesine soketli kazıklarda yükün belirli bir deplasman değerine kadar çevre sürtünme direnciyle taşındığı, bu eşik değer geçildikten sonra çevre sürtünme direncinin azaldığı ve uç direncinin mobilize olduğu kabul edilmektedir. Çalışma kapsamında ampirik yöntemlerle ve sonlu elemanlar analiz yöntemiyle hesaplanan kazık düşey yük taşıma kapasiteleri ile kazık yükleme deneylerinden elde edilen kazık taşıma kapasiteleri karşılaştırılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The structural elements that transmit the loads and effects from the superstructure to the deep layers of the soil and/or rock masses are called“piles”. Bored piles, which are a type of reinforced concrete piles, are the most commonly applied pile type in our country. Socket piles, which are a special type of bored piles, are piles that are socketed into the deep rock mass in case of carrying large loads from the superstructure and/or displacements that must be limited in the project. In this study, the vertical load bearing capacities of the piles built by socketing into weathered rock masses were investigated. The vertical load carrying capacity of three piles manufactured in rock mass with different characteristics were investigated by pile loading tests, empirical methods and finite element analysis method. In order to determine the vertical load carrying capacity with the loading tests, the proposed methods for piles that have not reached collapse and based on mathematical and graphical models have been selected. In general, it is accepted that the load is carried by the environmental friction resistance up to a certain displacement value in socketed piles in the rock mass, after this threshold value is exceeded, the environmental frictional resistance decreases and the tip resistance is mobilized. In this study vertical load carrying capacities of the piles calculated by empirical methods and the finite element analysis method and the pile carrying capacities obtained from the pile loading tests were compared and the results were evaluated.