Normal işitmeye sahip tinnituslu hastalarda geniş bant timpanometri sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of wideband tympanometry results in tinnitus patients with normal hearing
- Tez No: 728383
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Tinnitus, çevreden kaynaklı herhangi bir akustik uyaran yokluğunda kişinin bilinçli bir şekilde devamlı veya aralıklı ses algılaması durumudur (Eggermont & Roberts, 2004; Langguth, Kreuzer, Kleinjung, & De Ridder, 2013). Kulak burun boğaz hastalıkları içerisinde en sık rastlanan semptomlardan biri olup objektif olarak değerlendirilmesi zordur ve etiyolojisi tam olarak açıklığa kavuşmamıştır. Tinnitus her ne kadar işitme patolojisiyle ilişkili olsa da, işitme kaybı olmayan bireylerde tinnitustan şikayet edebilmektedir (Savastano, 2008). Genel popülasyon üzerinde yapılan araştırmalarda, tinnitus prevalansının %3 ile %30,3 aralığında olduğu belirtirmiştir ve yaş ilerledikçe artmaktadır (L. Sanchez, 2004). Subjektif ve objektif tinnitus olarak iki alt başlıkta incelenir (A. J. Heller, 2003). Bu çalışmanın amacı, normal işitmeye sahip tinnituslu hastalarda geniş bant timpanometri ölçüm sonuçlarının, tinnitus yakınması olmayan kişilerden elde edilen veriler ile karşılaştırılması hedeflendi. Bu sayede tinnitus semptomunun orta kulak immitansmetrik ve absorbans ölçümlerine bir etkisinin olup olmadığı değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbı Araştırmalar Etik kurulu tarafından 22/11/2021 tarihli ve 21-11.1T/42 sayılı etik kurul kararı ile onaylandı. Araştırma tipi Kesitsel-analitik bir araştırmadır. Kasım 2021 - Şubat 2022 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim dalı'nda gönüllü bireylerin katılımı ile gerçekleştirildi. Kulak Burun Boğaz hekimi tarafından muayene edilen katılımcılara odyolojik, immitansmetrik ve absorbans ölçümleri yapıldı. Katılımcıların Olgu Rapor Formu ile sosyodemografik bilgileri, anamnezi ve genel sağlık durumu değerlendirildi. Tinnitustan etkilenimi ölçmek için Tinnitus Engellilik Anketi (TEA) dolduruldu. Çalışmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programına aktarılarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızda elde edilen sonuçlar doğrultusunda, cinsiyetler arası eşdeğer kulak kanalı hacimi (Vea) karşılaştırıldığında erkeklerde kadınlara kıyasla daha yüksek Vea değeri bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Tinnitus is the state of consciously perceiving continuous or intermittent sound in the absence of any acoustic stimulus from the environment (Eggermont & Roberts, 2004; Langguth, Kreuzer, Kleinjung, & De Ridder, 2013). It is one of the most common symptoms among otolaryngological diseases, it is difficult to evaluate objectively and its etiology has not been fully clarified. Although tinnitus is associated with hearing pathology, individuals without hearing loss may complain of tinnitus (Savastano, 2008). In studies conducted on the general population, it was stated that the prevalence of tinnitus is between 3% and 30.3% and increases with age (L. Sanchez, 2004). It is examined under two subtitles as subjective and objective tinnitus (A. J. Heller, 2003). The aim of this study was to compare the results of wideband tympanometry measurements in tinnitus patients with normal hearing with the data obtained from people without tinnitus. In this way, it was aimed to evaluate whether the tinnitus symptom has an effect on middle ear immitansmetric and absorbance measurements. Materials and Methods: This study was approved by Ege University Faculty of Medicine Medical Research Ethics Committee with the decision of the ethics committee dated 22/11/2021 and numbered 21-11.1T/42. The research type is a cross-sectional-analytical study. It was held between November 2021 - February 2022 at Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine, Department of Ear Nose and Throat with the participation of volunteers. Audiological, immitansmetric and absorbance measurements were performed on the participants who were examined by an otolaryngologist. Sociodemographic information, anamnesis and general health status of the participants were evaluated with the Case Report Form. Tinnitus Handicap Inventory (THI) was filled in to measure the tinnitus exposure. The data obtained in the study were analyzed by transferring them to the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program in computer environment. Results: In line with the results obtained in our study, when the equivalent ear canal volume (Vea) between the sexes was compared, a higher Vea value was found in men compared to women (p0.05).