Firma performansının sürdürülebilirlik raporlarının okunabilirliği üzerine etkisi: Borsa İstanbul örneği
The effect of firm performance on the readability of sustainability reports: The case of borsa İstanbul
  1. Tez No: 728398
  2. Yazar: İLKNUR DAĞISTANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde şirketler için önemi artan sürdürülebilirlik, şirketlerin tüm faaliyet alanlarında vazgeçilmez hedef olarak yer almaktadır. Bu nedenle finansal bilgilerin paylaşılmasıyla başlayan raporlama süreci, finansal olmayan bilgilere olan talebin artmasıyla sürdürülebilirlik raporlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Sürdürülebilirlik raporları vasıtasıyla şirketler ekonomik, çevresel ve sosyal performanslarına ait şirket çevresine bilgi aktarımında bulunmaktadır. Raporların ne derecede kaliteli hazırlandığını ölçerken okunabilirlik değerlerinden faydalanabiliriz. Okunabilirlik, kısaca metinlerin anlaşılma düzeyi olarak ifade edilmektedir. Sürdürülebilirlik ile ilgili açıklamaların okunabilirliği, paydaşlar ile şirket arasındaki iletişim hakkında bilgi vermektedir. Şirketler, performanslarına bağlı olarak raporlarda paylaşılan bilgilerin okunabilirlik durumuna müdahale edebilmektedir. İyi performans raporların daha okunabilir hazırlanmasına, bunun aksine kötü performans ise raporların okunabilirliğinin azaltılmasına yol açabilir. Bu çalışma, sürdürülebilirlik raporlarının okunabilirliğini ölçerek, okunabilirlik ile şirket performansı arasındaki ilişkiyi ampirik olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada sürdürülebilirlik raporları hazırlayan ve Borsa İstanbul'da işlem gören 20 şirketin 2007-2020 yılları arasındaki 162 firma/yıl verisi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre Ateşman Okunabilirlik Endeksi ile elde edilen okunabilirlik değerleri, sürdürülebilirlik raporlarının okunabilirliğinin genellikle“Zor”ve“Çok Zor”kategorilerinde yer aldığını göstermektedir. Ayrıca, varlık karlılığı, özkaynak karlılığı ve net kar marjı ile okunabilirlik değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability, the importance of which has increased day by day for companies in recent years, is an inevitable goal in all fields of activity of companies. For this reason, the corporate reporting process, which started with the sharing of financial information, has evolved into the preparation of sustainability reports with the addition of non-financial information. Through sustainability reports, companies provide information about their economic, environmental and social performances to the company environment. Readability values can be used when measuring the quality of the reports. Readability is briefly expressed as the level of understanding of texts. The readability of the sustainability statements provides information about the communication between the stakeholders and the company. Depending on their performance, companies interfere with the readability of the information shared in the reports. Good performance can lead to more readable reports, while poor performance can lead to reduced readability of the reports. This study aims to empirically examine the relationship between readability and company performance by measuring the readability of sustainability reports. In the study, 162 firm/year data between 2007 and 2020 of 20 companies that prepare sustainability reports and are traded in Borsa Istanbul were used. According to the results of the analysis, the readability values obtained with the Ateşman Readability Index show that the readability of sustainability reports is generally in the“Difficult”and“Very Difficult”categories. In addition, there is a statistically significant relationship between return on assets, return on equity, net profit margin and readability values.