The effect of cultural commodities on language learners: A case study of Istanbul Halic University English Preparatory School
Kültürel metaların dil öğrencileri üzerindeki etkisi: İstanbul Haliç Üniversitesi İngilizce Hazırlık Yüksekokulu örneği
  1. Tez No: 728435
  2. Yazar: ZİBA SALARVAND
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSU ARYEL ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu ampirik çalışma, üç farklı kültürel metanın (film, şarkı, hikaye kitabı) İstanbul Haliç Üniversitesi İngilizce hazırlık okulunun dil öğrenenleri üzerindeki etkinliğini araştırmaktadır. Bu amaçla ankete dayalı nicel bir araştırma yapılmıştır. Anket, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde öğrenim gören 62 İngilizce öğrencisine uygulanmıştır. Bu ankete yanıt verenler, farklı not ortalamalarına sahip başlangıç, orta ve orta-üst düzeyde olan çok kültürlü İngilizce öğrcileriler. İngilizce öğrenenler tarafından alınan ve kullanılan metaların her biri, o kültürel metalara harcadıkları saatler, İngilizce öğrenirken bunlardan yararlanma yolları, metalara erişim yolları gibi değişkenler göz önünde bulundurularak incelendi. Kültürel metaların tüketim oranını ve öğrencilerin dil becerilerini öğrenmedeki başarılarılarna biraktığı etki; ayrıca İngilizce öğretmenleri tarafından olası bir şekilde tanıtılan herhangi bir metanın tavsiye edilmesi oranını bu araştırmada incelenmeye çalışıldı. Veriler üzerinde yapılan analiz, öğrencinin nihai not ortalamaları ile kültürel metaların tüketimi arasında bir ilişki olduğunu gösterdi. İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin İngilizce dünyasında üretilen her üç kültürel metayı da yüksek oranda kullandıkları ve not ortalamalarının yüksek veya düşük olmasına bakılmaksızın, bu ilişki yoğunluğunun zayıf olduğu sonucuna varıldı. Sonuçlar, kültürel metaların kullanımının öğrencilerin İngilizce öğreniminin gelişiminde (düşük ve yüksek not ortalamalarıyla) etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, her iki öğrenci grubunun da (ortalamaları düşük ve ortalamaları yüksek öğrenciler) kültürel metaların kullanmaya yönelik olumlu tutumunu gösterdi. Sonuçlar, İngilizce öğrenenler arasındaki zeka, kişilik, yetenek, akademik başarı, ekonomik durum, aile ve eğitim geçmişi gibi bireysel farklılıklar gibi diğer faktörlerin, öğrenenlerin başarılı ve başarısız olmalarına olası etkisi ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
This empirical study investigates the effectiveness of three types of cultural commodities (movies, songs, storybooks) on language learners of the English preparatory school of Turkey. For this aim, quantitative research based on a questionnaire was carried out. The questionnaire was conducted among 62 English language learners of the Istanbul Haliç University in the spring semester of the 2020-2021 academic year. Multicultural English learners answered the questionnaire with different grade averages from pre-intermediate, intermediate, upper-intermediate, and advanced proficiency levels. Each of the commodities picked up and used by English learners is being understudied considering the variables such as the hours they spent on those cultural commodities, how they use them towards learning the English language, and how they access the commodities. The research was also targeted to learn the consumption rate of cultural commodities, students' success in learning language skills, and the possible rate of any commodities introduced by their English instructor. The analysis showed a correlation between the learner's final grade point averages and the consumption of cultural commodities. We concluded that English preparatory school students use all three cultural commodities produced in the English language world at an equal rate. Regardless of their high- or low-grade averages, their intensity is weak. The results showed that cultural commodities effectively develop students' English language learning (with low- and high-grade averages). It also showed the positive attitude of both groups of learners (learners with low averages and high averages) toward using the cultural commodities. The results can be explained by the possible effect of other factors such as individual differences among English language learners in terms of intelligence, personality, talent, academic achievement, economic status, family, and educational backgrounds on learners being successful and not prosperous.