Spirulina ilavesinin Antep fıstığı ezmesinin kimyasal, reolojik ve duyusal özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Spirulina on the chemical, rheological and sensory properties of pistachio paste
- Tez No: 728436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, farklı oranlarda spirulina (%0, %1, %2, %4 ve %8) ilavesinin Antep fıstığı ezmesinin reolojik, kimyasal ve duyusal özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Antep fıstığı ezmeleri Newtonyen olmayan akış davranışı göstermiş ve fıstık ezmelerinin reolojik özellikleri Ostwald de waele modeli ile açıklanmıştır. Antep fıstığı ezmelerine ilave edilen Spiruluna miktarları arttıkça viskozite ve kıvamlılık katsayısı (k) değerleri azalmış ve sürülebilirliğe katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of spirulina (1%, 2%, 4% and 8%) addition at different rates on the rheological, chemical and sensory properties of Pistachio paste. Pistachio pastes showed non-Newtonian flow behavior and the rheological properties of peanut butters were explained by the Ostwald de Waele model. As the amount of Spiruluna added to the pistachio pastes increased, the viscosity and consistency coefficient (k) values decreased and contributed to the spreadability.