Sorunlu kredilerin kârlılık üzerine etkisinin kamu ve özel bankalar ayırımına göre karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the effect of non-performing loans on profitability according to public and private banks
- Tez No: 728434
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sorunlu Kredilerin kârlılık üzerine etkisinin ele alındığı bu tez çalışmasında, 2012-2020 yılları arasında Türkiye'de faaliyet gösteren Kamu Sermayeli Mevduat Bankaları ile Özel Sermayeli Mevduat Bankalarının verileri kullanılarak parametrik olmayan analiz yöntemlerinden Veri Zarflama Analizi ve Malmquist Toplam Faktör Verimliliği Endeksi kullanılarak sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Analizlerde girdi olarak banka raporlarında yer alan üçüncü, dördüncü ve beşinci grupların oluşturduğu Donuk Alacaklar ve çıktı verisi olarak bankaların bilanço kârı kullanılmıştır. Veri Zarflama Analizi ve Malmquist Toplam Faktör Verimliliği Endeksi hesaplamaları Win4Deap2 yazılımı ile yapılmış ve sonuçların analiz ve yorumlanmasında hesap tabloları kullanılmıştır. Analizde elde edilen bulguların değerlendirilmesi ile sorunlu kredilerin doğrudan kâr üzerindeki etkisi bakımından Kamu Sermayeli Mevduat Bankalarının Özel Sermayeli Mevduat Bankalarından daha başarılı, ancak bankacılığın vermiş olduğu imkânları kullanarak sorunlu kredilerin kâra etkisini azaltmada Kamu Sermayeli Mevduat Bankalarının Özel Sermayeli Mevduat Bankalarına göre başarısız oldukları sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, which deals with the effect of NPLs on profitability, the results of the non-parametric analysis methods Data Envelopment Analysis and Malmquist Total Factor Efficiency Index were tried to be reached by using the data of the State-owned Deposit Banks and Private-Equity Deposit Banks operating in Turkey between the years 2012-2020. Non-performing Receivables formed by the third, fourth and fifth groups included in the bank reports were used as inputs in the analyses, and the balance sheet profit of the banks as output data. Data Envelopment Analysis and Malmquist Total Factor Efficiency index calculations were made with Win4Deap2 software and spreadsheets were used to analyze and interpret the results. By evaluating the findings obtained as a result of the analysis, it was concluded that State-Owned Deposit Banks were more successful than Private-Equity Deposit Banks in terms of the direct impact of non-performing loans on profit, however, Public-Equity Deposit Banks were more unsuccessful than Private-Equity Deposit Banks in reducing the effect of non-performing loans on profit by using banking facilities.