Graston tekniği ile foem roller uygulamasının hamstring kas esnekliği üzerine kısa süreli etkisinin karşılaştırılması
Comparison for the short term effects of graston technique and foem roller application on hamstring muscle flexibility
- Tez No: 728451
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı Graston Tekniği ile Foam Roller uygulamasının hamstring kas esnekliği üzerindeki kısa süreli etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 60 sağlıklı erkek katılmıştır. Uygulama öncesi Aktif Diz Ekstansiyon Testi değerleri ortalaması 54,17°; uygulama sonrası 66,17° ve değişim ortalaması 12,00°' dir. Uygulama öncesi Askling H Testi değerleri ortalaması 61,08 VAS (0-100) ; uygulama sonrası 37,92 VAS (0-100) ve değişim ortalaması -23,17 VAS (0-100)' dir. Graston ve Foam Roller uygulaması hamstring kas esnekliği üzerinde etkili bulunmuştur (P0,05). Her iki uygulama da miyofasyal gevşetme tekniği olarak ve performans öncesi ve performans sonrası toparlanma amaçlı kullanılabilir. Etki yönünden aralarında anlamlı bir fark yoktur. Foam Roller uygulaması başka bir kişinin uygulamasına ihtiyaç duyulmadığı için uygulamada daha pratik olabilir. Anahtar Kelimeler : Esneklik; Hamstring; Graston; Foam Roller; Miyofasyal gevşetme
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the short-term effects of Graston Technique and Foam Roller application on hamstring muscle flexibility. 60 healthy male individuals participated in study. The general average of active knee extraction values before the application is 54,17°, after the application it is 66,17° and after the application the average of change is 12,00°. Before the application the average of askling h test is 61,08 VAS (0-100) and after the application it is 37,92 VAS (0-100) and the average of the change is -23,17 VAS (0-100). Graston and Foam Roller application found so effective on hamstring muscle flexibility (P0,05). For both application it can be used as myofascial release technique, it can be used for pre-performance and post-performance recovery. There is no meaningful difference beetween them in terms of impact. Foam Roller application may be more practical as there will not be need someone else's application. Keywords : Flexibility; Hamstring; Graston; Foam Roller; Myofascial release