Warfarin kullanan hastalarda uygulanan eğitimin antikogülan bilgi ve memnuniyet düzeyine etkisi
Warfarin kullanan hastalarda uygulanan eğitimin antikogülan bilgi ve memnuniyet düzeyine etkisi
  1. Tez No: 728452
  2. Yazar: SEVİM BOZKUŞ ULUSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KÖROĞLU ÇAMDEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, warfarin kullanan hastalara verilen eğitimin antikoagulan bilgi ve memnuniyet düzeyineetkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü müdahale çalışması olarak gerçekleştirildi. Araştırma, 5Şubat -5Haziran 2021 tarihleri arasında, Konya'da yer alan Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı bir kamu hastanesinde araştırma kriterlerine uygun kardiyoloji polikliniğine başvuran hastalar üzerinde yapılmıştır.Araştırmaörneklemini36 hasta müdahale ve 37 hasta kontrol grubu olmak üzere 73 hasta oluşturdu. Her iki gruba başlangıçta ''Sosyodemografik ve Hastalığa İlişkin Veri Formu“,”WarfarinBilgi Sorgulama Formu“uygulandı. Mühadele grubuna yüz yüze görüşme yöntemi ile eğitim verildi. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale yapılmadı. Her iki gruba da üç hafta sonra”Warfarin Bilgi Sorgulama Formu“,”DukeAntikoagulan Memnuniyet Ölçeği"uygulandı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical PackageforSocialSciences) 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Müdahale grubununun bilgi son test puanları(x̄=22,649), kontrol grubunun bilgi son test puanlarından (x̄=11,083)anlamlı olarak yüksek olduğu belirlendi. Müdahale grubunda bilgi ön test değerinin (x̄=10,405) göre bilgi son test değerindeki (x̄=22,649) artış anlamlı bulundu (p0,05). Ayrıca müdahale grubunun memnuniyet değeri (x̄=87,189),kontrol grubunun memnuniyet değerinden (x̄=87,189) istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu. Araştırma sonucundawarfarin kullanan hastalara verilen eğitimin bilgi ve memnuniyet düzeyini arttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a randomized controlled intervention study to determine the effect of education given to patients using warfarin on the level of anticoagulant knowledge and satisfaction. The study was conducted on patients who applied to the cardiology outpatient clinic in a public hospital affiliated to the Ministry of Health Provincial Health Directorate in Konya between 5 February -5 June 2021. The sample of the study consisted of 73 patients, 36 of whom were in the intervention group and 37 in the control group.“Sociodemographic and Disease Data Form”,“Warfarin Information Inquiry Form”was applied to both groups at the beginning. The intervention group was trained by face-to-face interview method. No intervention was made to the control group. Both groups were given the“Warfarin Information Inquiry Form”three weeks later. The“Duke Anticoagulant Satisfaction Scale”was applied. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 program. The knowledge posttest scores of the intervention group (x̄=22,649) were significantly higher than the knowledge posttest scores of the control group (x̄=11.083). The increase in the knowledge posttest value (x̄=22,649) compared to the knowledge pretest value (x̄=10.405) in the intervention group was significant (p0.05).In addition, the satisfaction value of the intervention group (x̄=87.189) was statistically significant from the satisfaction value of the control group (x̄=87.189). was found to be significantly higher. As a result of the research, it was determined that the education given to the patients using warfarin increased the level of knowledge and satisfaction.