Kronik ağrı yaşayan bireylerde uzaktan nörobilimsel ağrı eğitiminin ağrı ile başa çıkma ve ağrı inancına etkisinin incelenmesi
Examining the effect of online pain neuroscience education on pain beliefs and coping with pain in people with chronic pain
- Tez No: 728458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmanın amacı uzaktan nörobilimsel ağrı eğitiminin, bireylerin ağrı inançları ve ağrı ile başedebilmeleri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışma kronik ağrı yaşayan bireylerle yapıldı. (n=33) Kronik ağrı yaşayan bireylere nörobilimsel ağrı eğitimi verilmesi öncesi ve sonrası ölçümleri karşılaştırıldı. Katılımcıların, yüzde 27,3'ü (n=9) 3-6 ay süreyle ağrı yaşamış iken, yüzde 15,2'si (n=5) 6 ay – 1 yıl, yüzde 36,4'ü (n=12) 2-5 yıl ve yüzde 21,1'i (n=7) ise 5 yıl ve fazla süredir ağrı yaşamaktaydı. Ölçümlerde Ağrı İnançları Ölçeği ve Ağrı ile Başaçıkma Envanteri kullanıldı. Eğitim öncesi ve sonrası ölçümlerin karşılaştırılması sonucunda, organik ağrı inancı ve ağrı inancında anlamlı derecede fark gözlenirken (p=0,002 , p=0,037), psikoloik inanç ve ağrı ile başetmede anlamlı bir fark bulunamadı. (p>005)
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of online pain neuroscience education on pain beliefs and coping with pain. The study was conducted with people experiencing chronic pain.. (n = 33) The measurements before and after giving pain neuroscience education to people with chronic pain were compared. While 27.3% (n = 9) of the participants experienced pain for 3-6 months, 15.2% (n = 5) 6 months - 1 year, 36.4% (n = 12) 2-5 years and 21.1% (n = 7) had pain for 5 years or more. Pain Beliefs Scale and Pain Management Inventory were used in measurements. As a result of the comparison of the measurements before and after the education, a significant difference was observed in organic pain belief and pain belief (p = 0.002, p = 0.037), while a significant difference was not found in psychological belief and coping with pain. (p> 005)