Manyetik rezonans görüntüleme tabanlı paraspinal yağlı dejenerasyonun kemik mineral yoğunluğu ve sarkopeni parametreleri ile ilişkisi
Relationship between MRI-based paraspinal fatty degeneration, bone mineral density, and sarcopenia parameters
  1. Tez No: 959751
  2. Yazar: YİĞİT CAN AHISHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, postmenopozal kadınlarda lomber paraspinal kaslardaki yağlı infiltrasyonun sarkopeni ile ilişkili parametreler, kemik mineral yoğunluğu (KMY), ve yaşam kalitesi ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikteki bu çalışmaya, 60–80 yaş aralığında 100 postmenopozal kadın dahil edilmiştir. Katılımcıların KMY düzeyleri çift enerjili X- ray absorbsiyometri (DXA) ile, kas kütlesi ise BIA (biyolojik empedans analizi) yöntemiyle değerlendirilmiştir. Sarkopeni tanısı EWGSOP2 kriterlerine göre konulmuştur. Lomber MRG kesitlerinden elde edilen paraspinal kas görüntüleri ImageJ yazılımı ile analiz edilerek kas alanı, yağlı alan, fonksiyonel alan ve yağ oranı hesaplanmıştır. Yağlı infiltrasyon ayrıca Goutallier sınıflamasıyla da kalitatif olarak değerlendirilmiştir. Sarkopeni ile ilişkili yaşam kalitesi, Sarkopeni Yaşam Kalitesi Anketi (SarQoL) aracılığıyla incelenmiştir. Bulgular: Katılımcıların %29'u konfirme sarkopeni tanısı almıştır. Sarkopenik bireylerde L1-L4 KMY düzeyleri anlamlı olarak daha düşük bulunmuş, osteoporoz sıklığı daha yüksek saptanmıştır. Paraspinal kaslardaki yağ oranı tüm seviyelerde, L1-L4 T skorları ve KMY ile negatif; Goutallier skoru ile pozitif korele bulunmuştur. Femur boyun T skoru ve KMY değerleri ile paraspinal kas ölçümleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sarkopeni varlığı, el kavrama gücü, 5OKT, KFPB, yürüme hızı ve ZKYT gibi fiziksel performans testleri ile anlamlı ilişki göstermiş; SarQoL toplam ve alt parametre skorları sarkopenik olmayan bireylerde daha yüksek bulunmuştur. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda, paraspinal kaslardaki yüzde yağ oranını anlamlı düzeyde öngören değişkenler; L1–L4 bölgesine ait KMY (B = -8.200, p = 0.035), VKİ'ye göre düzeltilmiş iskelet kas kütle indeksi – SMMI(B = 12.158, p = 0.033) ve Goutallier ortalama skoru (B = 11.435, p < 0.001) olarak belirlenmiştir. Sonuç: Bu çalışma, paraspinal kaslardaki yağlı infiltrasyonun, sarkopeni ve azalmış KMY ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Paraspinal kas kalitesinin bozulması, fiziksel performansın düşmesi ve yaşam kalitesinin azalmasıyla ilişkilidir. Elde edilen bulgular, sarkopeni ve osteoporoz yönetiminde paraspinal kas yapısının ve fonksiyonel durumunun dikkate alınmasının klinik açıdan değerli olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective:This study aimed to evaluate the relationship between fatty infiltration in lumbar paraspinal muscles and parameters related to sarcopenia, bone mineral density (BMD), and quality of life in postmenopausal women. Materials and Methods: This cross-sectional study included 100 postmenopausal women aged between 60 and 80 years. BMD was assessed using dual-energy X-ray absorptiometry (DXA), and skeletal muscle mass was evaluated via bioelectrical impedance analysis (BIA). Sarcopenia was diagnosed according to the EWGSOP2 criteria. Paraspinal muscle images obtained from lumbar MRI slices were analyzed using ImageJ software to calculate muscle area, fat area, functional muscle area, and fat percentage. Fatty infiltration was also evaluated qualitatively using the Goutallier classification. Sarcopenia-related quality of life was assessed using the Sarcopenia Quality of Life Questionnaire (SarQoL). Results: Among the participants, 29% were diagnosed with confirmed sarcopenia. L1–L4 BMD levels were significantly lower and osteoporosis prevalence was higher in sarcopenic individuals. Paraspinal fat percentage showed a negative correlation with L1–L4 T-scores and BMD, and a positive correlation with Goutallier scores at all lumbar levels. No significant relationship was found between femoral neck BMD/T-score and paraspinal muscle measurements. Sarcopenia was significantly associated with physical performance tests including handgrip strength, 5-times sit- to-stand test (5STS), Short Physical Performance Battery (SPPB), gait speed, and timed up-and-go test (TUG); SarQoL total and subscale scores were higher in non- sarcopenic individuals. In multiple linear regression analysis, the variables that significantly predicted paraspinal fat percentage were L1–L4 BMD (B = -8.200, p = 0.035), BMI-adjusted skeletal muscle mass index (SMMI) (B = 12.158, p = 0.033), and the average Goutallier score (B = 11.435, p < 0.001). Conclusion: This study demonstrated that fatty infiltration in paraspinal muscles is associated with sarcopenia and reduced lumbar BMD. Decreased paraspinal muscle quality was also linked to impaired physical performance and lower quality of life.These findings highlight the potential clinical value of incorporating assessments of paraspinal muscle structure and function into the evaluation and management of sarcopenia and osteoporosis.