Hepatik venöz dolaşım venlerinin üç boyutlu (3B) rekonstrüksiyon ile analizi
Analysis of hepatic venous circulation veins with three dimensional (3D) reconstruction
  1. Tez No: 728482
  2. Yazar: NİZAMEDDİN FATİH KARAMUS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL ÖRMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Karaciğer transplantasyonu veya tümör rezeksiyonu cerrahisinde temel hedef sağlıklı karaciğer parankimine zarar vermemek için anahtar özellikteki damarları tespit etmektir. Ameliyatların iki boyutlu görüntüler üzerinden planlanması, ilgili cerrahın operatif girişim hatlarını üç boyutlu (3B) düşünmesini gerektiren, ciddi bir anatomi bilgisi ve ameliyat tecrübesi isteyen bir süreci kapsar. Radyolojik görüntülemede 3B rekonstrüksiyonun ortaya çıkmasıyla klinisyenlerin daha kısa sürede karaciğer cerrahisini planlamaları mümkün olmuştur. Çalışmanın amacı, karaciğer donörü olmaya uygun bireylerde karaciğere ve hepatik venöz yapılara ait anatomik ve morfolojik özelliklerin 3B rekonstrüksiyon yöntemleriyle değerlendirmek, elde edilen sonuçların güvenilirliğini incelemek ve klinik ilişkisini belirlemektir. Bu çalışma retrospektif olarak planlandı ve 51 karaciğer donörü dahil edildi. Olguların yaş aralığı 19 – 49 olup, 34'ü erkek 17'si kadındı. Kontrastlı BT ile arteriyal, portal ve hepatik venöz fazlarda yapılan incelemelerle v. portae hepatis ve vv. hepaticae'nın tipleri, ven dallarının maksimum intensite projeksiyon (MIP) ve volüme rendering tekniğiyle (VRT) çap ölçümleri ve 3B drenaj alanı analizi, karaciğerin 3B hacimsel ölçümleri ve karaciğer dansitesi syngo.via Workstation VB30B sistemi üzerinden değerlendirildi. V. portae hepatis dallanma varyasyonu 51 olgunun 14'ünde tespit edildi. Vv.hepaticae dallanma varyasyonu 14 olguda, inferior sağ hepatik ven (IRHV) varyasyonu ise 18 olguda bulundu. Bazı olgularda v. portae hepatis ve IRHV varyasyon tipi aynı anda görüldü. Rekonstrüksiyon yöntemleriyle yapılan çap ölçümlerinde ise MIP tekniğinin VRT'ye göre daha güvenilir olduğu görüldü. Hacimsel değerlendirmelerde, erkeklerin sağ posterior portal ven (RPPV), sol portal ven (LPV), v. hepatica sinistra (LHV) drenaj sahaları ve total karaciğer hacmi kadınlardan daha fazlaydı. Olguların RPPV, LPV ve IRHV drenaj sahası hacmi ve çap uzunlukları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı, orta ve iyi derecede korelasyonlar saptandı. Sürecin kısa sürede girişimsel işlem olmadan gerçekleştirilmesi, karaciğer anatomisinin değerlendirilmesinde radyolojik görüntüleme yöntemlerinin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main goal in liver transplantation or tumor resection surgery is to identify key vessels in order not to damage the healthy liver parenchyma. Planning the operations on two-dimensional images involves a process that requires the surgeon to think about the operative intervention lines in three dimensions (3D), and requires a serious knowledge of anatomy and surgical experience. With the advent of 3D reconstruction in radiological imaging, it has been possible for clinicians to plan liver surgery in a shorter time. The aim of the study is to evaluate the anatomical and morphological features of the liver and hepatic venous structures with 3D reconstruction methods, to examine the reliability of the results obtained and to determine their clinical role in individuals who are eligible to be liver donors. This study was planned retrospectively and 51 liver donors were included. The age range of the cases was between 19 - 49, and 34 were male and 17 were female. With contrast-enhanced CT examinations in arterial, portal and hepatic venous phases, diameter measurements and 3D drainage area analysis, 3D volumetric measurements of the liver and liver density were evaluated using the maximum intensity projection (MIP) and volume rendering technique (VRT) of the branches via the syngo.via Workstation VB30B system. Portal vein branching variation was detected in 14 of 51 cases. hepatic vein branching variation was found in 14 cases, and inferior right hepatic vein (IRHV) variation was found in 18 cases. In some cases, both types of variation were seen simultaneously. In the diameter measurements made with the reconstruction methods, it was seen that the MIP technique was more reliable than the VRT. In volumetric evaluations, men's right posterior portal vein (RPPV), left portal vein (LPV), left hepatic vein (LHV) drainage areas and total liver volume were higher than women. Statistically significant, moderate and good correlations were found between the RPPV, LPV and IRHV drainage area volume and diameter lengths of the cases. The fact that the process was carried out in a short time without any invasive procedure reveals once again the importance of radiological imaging methods in the evaluation of liver anatomy.