Hentbolda üst düzey uluslararası turnuvalardaki maç istatistiği parametrelerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Evaluation and comparison of match statistics parameters in high level international tournaments in handball
  1. Tez No: 728494
  2. Yazar: BERKAN OTMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Müsabaka analizi uzun yıllardır kullanılan ve sürekli olarak gelişen bir yöntemdir. Bu yöntem hem bireysel hem de takım olarak performansı gözlemlemeye olanak sağlar. Analiz sonucundan elde edilen verilere dayanarak hem takım içi hem de rakip takıma yönelik antrenmanların şekillenebileceği bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı; 2020 Erkekler Avrupa Hentbol Şampiyonası'nda oynayan takımların turnuva boyunca oynadıkları maçların analizini yaparak; ortalamaları, üst düzey Avrupa Şampiyonası, Dünya Şampiyonası ve Olimpiyat ortalamaları ile farklarını değerlendirmektir. Araştırma grubunu oluşturan takımlardan ilk dört ile ikinci dört ve ilk on iki ile ikinci on iki takımların sayısal azlıkta-fazlalıkta ve eşitlikte hücum etkinliği, kaleci etkinliği, hücum etkinliği, hızlı hücum etkinliği ve atış etkinliği parametrelerinin farklılıkları Mann Whitney U-testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Competition analysis is a method that has been used for many years and is constantly evolving. This method allows to monitör performance both individually and as a team. Based on the data obtained from the results of the analysis, it it known that trainings for boththe team and the opponent team can be shaped.The purpose of this research; By analyzing the matches played by the teams playing in the 2020 Men's Europan Handball Championship; is to evaluate their differences with the top level Europan Championship, World Championship and Olympic averages.The differences of the attacking efficiency, goalkeeper efficiency, shooting efficiency, fast break afficiency and shooting efficiency parameters of the first four and the second four and the first twelve and the second twelve teams in the numerical minority, superiority and equality were evaluated with Mann Whitney U-test.