The impact of cryptocurrency over Turkish Capital Market: A case study of Bitcoin (BTC)
Türkiye Sermaye Piyasası üzerindeki kripto para etkisi: Bir vaka çalışması (BTC)
- Tez No: 728495
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZYEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Çalışma, Türk Sermaye piyasası örneğinde yatırım portföyünü çeşitlendirmek için alternatif bir yatırım varlığı olarak Cryptocurrency Bitcoin'in (BTC) ne gibi etkileri olduğunu analiz etmektedir. Bu amaçla, bu çalışma kripto para birimi Bitcoin'in şirketlerin borsa fiyatı üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Yatırımcıların finansal davranışlarını analiz etmek için, BİST 30 Ulusal Endeksinde (01.01.2017 - 12.12.2020) 4 yıl boyunca listelenen en büyük 24 şirketin (bankacılık sektörü hariç havayolları, perakende ve imalat) finansal tabloları incelendi. dikkate alınır. Metodoloji: Kantitatif analiz, şirketlerin borsa fiyatı (bağımlı değişken) ile ana getiri oranları ve finansal kaldıraç (bağımsız değişkenler) arasındaki iki çoklu doğrusal regresyona dayanmaktadır. İlk adım olarak, getiri oranlarının şirketlerin hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisini analiz eder. İkinci adım, şirketlerin hisse senedi fiyatlarının standardizasyonu ve Bitcoin fiyatı ile korelasyonun analizi ile temsil edilir. Bulgular: Ampirik modelde değişken olarak kullanılan getiri oranları analiz edildiğinde, finansal tabloların şirketlerin hisse senedi fiyatları üzerinde çok az etkisi olduğunu ortaya koymuş, bağımsız değişkenler ile hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmaları açıklayan bağımlı değişken arasındaki zayıf korelasyon incelenmiştir. periyot. Sonuç: Ampirik çalışmanın sonuçları, Bitcoin fiyatı ile dönem için kote şirketlerin hisse senedi fiyatı arasındaki geriye dönük korelasyona ilişkin ilk formüle edilen hipotezi reddetti.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study analyses what impacts Cryptocurrency Bitcoin (BTC) has as an alternative investment asset to diversify the investment portfolio for the case of Turkish Capital market. For this purpose, this study analyses the impact of cryptocurrency Bitcoin on companies' stock market price. For investors' financial behavior analysis, the financial statements of biggest 24 companies (airlines, retail and manufacturing, excluding the banking sector) listed on BIST 30 National Index for 4 years, from (01.01.2017 to 12.12.2020) have been taken into account. Methodology: The quantitative study is focused on two multiple linear regressions between company stock prices (dependent variable) and key return ratios and financial leverage (independent variables). Analysis the impact of rate of returns on the stock price of firms as a first step.The second step, represented by the standardization of companies' stock price and analyzing the correlation with the Bitcoin price. Findings: Financial statements had little impact on the stock market price of the companies studied, according to return rates, which were used as variables in the empirical model, with the weak correlation between the independent variables and the dependent variable clarifying stock price fluctuations during the period. Conclusion: The empirical study's findings contradicted the initial theory that there was an inverse association between the price of Bitcoin and the stock price of mentioned firms throughout the time period.