Hentbolda müsabaka analiz parametre katsayılarının tespit edilmesi ve verimlilik puan formülünün geliştirilmesi
Determination of competition analysis parameter coefficients in handball and development of an efficiency score formula
  1. Tez No: 893859
  2. Yazar: ENES GÜMÜŞSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Hentbolda müsabaka analizi; liglerde, ulusal ve uluslararası turnuvalarda, olimpiyatlarda, kıta ve dünya şampiyonalarında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Spor alanında verimlilik puanı ve en iyi oyuncu seçimi bir maçta bir turnuvada veya sezonda en iyi performansı sergileyen oyuncuya verilen bir ödül olmakla birlikte sporcuları objektif bir biçimde değerlendirmemizi sağlar. Bu araştırmanın amacı; hentbolda üst düzey turnuvalardaki performans analiz parametrelerinin kullanılarak objektif verimlilik puanı belirlenmesi ve değerlendirilmesidir. Verimlilik puanı için parametrelere ait kat sayıları uzman antrenörler tarafından birebir yapılan subjektif değerlendirmelere göre belirlenmiştir. Çalışmaya elit seviyede 40 antrenör dahil edilmiştir. Uzman antrenörlerle birlikte subjektif değerlendirme yapılırken müsabaka parametrelerinin zorluk derecesine göre olumlu parametrelere +1,00 ile 0 arasında, olumsuz parametrelere ise 0 ile -1,00 arasında katsayılar belirlenmiştir. 2020 Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası'nda oynanan 65 maç çalışmaya dahil edilerek her bir maç için takımların verimlilik puanları Excel programında hesaplanmıştır. Turnuvadaki her bir maç için müsabaka skoru ile verimlilik puanı arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla Pearson Korelasyon testi ve ardından analiz parametrelerinin kat sayılarının, verimlilik puanı ile yordanmasına ilişkin Regresyon analizi yapılmıştır. 2020 Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası'nda oynanan 65 maçın skorları ile takımların verimlik puanları değerleri incelendiğinde 48 maç doğrusal ilişki gösterirken 17 maç doğrusal ilişki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Match analysis in handball has become widely used in leagues, national and international tournaments, the Olympics, continental, and world championships. Efficiency scores and the selection of the best player in the field of sports serve as awards given to the player who performs the best in a match, tournament, or season, enabling an objective evaluation of athletes. The aim of this research is to determine and evaluate the objective efficiency score by using performance analysis parameters in high-level handball tournaments. The coefficients for the parameters for the efficiency score were determined based on subjective evaluations conducted individually by expert coaches. The study included 40 elite-level coaches. While conducting subjective evaluations with expert coaches, coefficients for positive parameters were determined between +1.00 and 0, and for negative parameters between 0 and -1.00, according to the difficulty level of the match parameters. By including 65 matches played in the 2020 European Men's Handball Championship in the study, the efficiency scores of the teams for each match were calculated using the Excel program. To determine the relationship between the match score and the efficiency score for each match in the tournament, the Pearson Correlation test was conducted, followed by Regression analysis to predict the coefficients of the analysis parameters with the efficiency score. When examining the scores of the 65 matches played in the 2020 European Men's Handball Championship and the efficiency scores of the teams, 48 matches showed a linear relationship, while 17 matches did not show a linear relationship.