The effect of nanoscale surface topography on adhesion, proliferation and protein expression of neuronal cells
Nanoboyutlu yüzey pürüzlülüğünün nöral hücrelerin yapışmasına, çoğalmasına ve protein ekspresyonuna olan etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 728508
  2. Yazar: DİDEM MİMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YANIK, DOÇ. DR. BATUR ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sinir yönlendirici kanallar (SYK'lar) hasarlı sinirin proksimal ucu ile distal ucu arasına yerleştirilen ve rejenerasyon sürecini destekleyen kanal yapılarıdır. SYK'lar, nöral hücre fonksiyonlarını destekleyen; iletken ve biyolojik yapılara benzer özelliklere sahip olmalıdır. SYK`lar üzerinde bu özellikleri elde etmek için yaygın bir şekilde kullanılan yöntemlerden biri de malzemenin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin, malzeme boyutlarını 100 nm'nin altında kontrol ederek farklı uygulamalar için kullanılmasını ifade eden nanoteknolojidir. Literatürde mikron altı boyutlu ve mikron boyutlu pürüzlülük içeren malzeme yüzeylerinin sinir hücrelerinin çoğalması ve biyolojik işlevleri üzerindeki etkilerini inceleyen çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Ancak yüzeylerinde 100 nm'nin altında boyutlara sahip yapılar içeren iletken malzemelerle ilgili çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu nedenle, SYK'ların üretiminde sıklıkla kullanılan poli (laktik-ko-glikolik) asit (PLGA) ve bu malzemeye göre daha kolay erişilebilir olan ipek fibroinin kullanılması ve bu yüzeyler üzerinde sistematik olarak nano boyutlu yapıların elde edilmesi üzerine çalışılmıştır. Elde edilen nano boyutlu (30 nm ve 80 nm) yapılara sahip PLGA filmlerle karşılaştırma yapılarak literatüre yeni veriler kazandırılmıştır. Ayrıca ipek fibroin malzemesine elektriksel iletkenlik kazandırabilmek için ikincil bir faz olarak karbon nanofiber (KNF'ler) eklenmiş ve ardından yüzeyler üzerinde farklı nano ve mikron altı boyutlu yapılar (50 nm ve 125 nm) oluşturulmuştur. Elde edilen bu yüzeyler üzerinde nöral hücre çoğalması, canlılığı, fonksiyonları ve morfolojileri nöroblastoma hücre hattı, N2a kullanılarak incelenmiştir. Tezden elde edilen sonuçlarla geliştirilecek SYK'ların ileride sinir hasarı yaşayan hastalarda doku jenerasyonunun gerçekleşmesine katkıda bulunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Neural guidance channels (NGCs) are tubular structures that are placed between distal and proximal ends of a damaged nerve to support the regeneration process. NGCs should support neural cell functions, conduct electrical impulses and have biomimetic surface characteristics. One of the approaches to attain these properties for NGCs properties is to use nanotechnology, which refers to altering physical and chemical properties of a material by controlling its size below 100 nm. There are various studies about the effects of submicron and micron sized surface features on the proliferation and biological functions of neural cells. However, studies concerning electrically conductive materials having surface features below 100nm are limited. For this reason, poly (lactic-co-glycolic) acid (PLGA), a currently-used material to fabricate NGCs, and a more accessible natural material, silk fibroin, were used to systematically obtain nanotopographical structures on their surfaces. This thesis provided data to the literature by comparing biological properties of PLGA films having 30 nm and 80 nm surface feature sizes. In addition, carbon nanofibres (CNFs) were incorporated as a secondary phase into silk fibroin films having nano and sub-micron level surface features (50 nm and 125 nm) to provide electrical conductivity, then these surfaces were tested for proliferation, viability, functions and morphologies of neural cells using neuroblastoma cell line, N2a. Findings from this thesis aimed to pave the way for future NGCs to regenerate damaged neural tissue in patients having neural tissue injury.