A cross sectional study: the prevalence of malnutrition and its related risk factors in a group of syrian children aged (≥1-<5) years living in Turkey
Kesitsel bir çalışma: Türkiye'de yaşayan (≥1-<5 ) yaşındaki bir grup suriyeli çocukta malnütrisyon prevalansı ve ilişkili risk faktörleri
  1. Tez No: 728521
  2. Yazar: AMANI AL CHARABI
  3. Danışmanlar: PROF. RECEP EROL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yaşayan bir grup Suriyeli çocuğun beslenme durumunu değerlendirmek, yetersiz beslenen çocukların oranını ve her bir türün dağılımını belirlemek ve son olarak çocuklarda yetersiz beslenme ile ilgili risk faktörlerini anlamak amacıyla yapılmıştır. %95 CI ile örneklem büyüklüğü, N= 1.962 * (0.10) * 0.9 / 0.042 =216 formülü ile hesaplandı, ancak 256 çocuğa ulaşabildik. Google formları kullanılarak yapılan bir anket çevrimiçi olarak dağıtılmıştır. Anket malnütrisyon ile ilgili faktörler hakkında sorulardan oluşmaktadır. Çocuğun boyu ve kilosu sırasıyla en yakın 0.1 cm / 0.1 kg olarak ölçülmüştür. Veriler SPSS'ye girildi. Analiz etmek için BMI denklemi, WHO büyüme çizelgeleri, ki-kare testi kullanıldı. Numunenin %51,6'sı yetersiz beslenmiştir. Aşırı beslenme en sık görülen tipti (%22.7), bunu bodurluk (%18), halsizlik (%8.2) ve son olarak düşük kilolu (%2.7) izledi. Anne mesleği (çalışıyor) ile düşük kilo arasında anlamlı bir ilişki vardı (p=0.000). Anneden ayrılmış veya boşanmış olarak medeni durum, aşırı kilolu (0,003) ve zayıf (p=0,000) ile anlamlı olarak ilişkiliydi. Sonuç olarak, yetersiz beslenme, çocukların gelişimini engelleyen en katı konulardan biri olduğu için önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu soruna birçok faktör neden oluyor. Tezimizde bunlardan bazılarını inceleyebildik. Duruma genel bir bakış atabildik, ancak aynı nüfus üzerinde yeterli çalışma yapılmadığından, Türkiye'de yaşayan Suriyeli nüfusun farklı katmanları dikkate alınarak daha fazla çalışma yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the nutritional status of a group of Syrian children living in Turkey, define the proportion of malnourished children and the distribution of each type and finally understand the risk factors related to children malnutrition. Sample size with CI 95%, was calculated with the formula: N= 1.962 * (0.10) * 0.9 / 0.042 =216, but we were able to reach 256 child. A questionnaire done by using google forms was distrubeted online. The questionnaire consists of questions about factors related to malnutrition. Child height and weight was measured to the nearest 0.1 cm / 0.1 kg respectively. Data was entered into SPSS. BMI“body mass index”equation, WHO“World Health Organization”growth charts, chi-square test were used to analyze it. 51.6 % of the sample was malnourished. Overnutrition was the most common type (22.7%) followed by stunting (18%), wasting (8.2%) and finally underweight (2.7%). Mother occupation (working) was significantly associated with underweight (p=0.000). Marital status as having separated or divorced mother was significantly associated with wasting (0.003) & underweight (p=0.000). In conclusion, malnutrition is a considerable public health problem as it is one of the most stringent issues that obstruct children development. Many factors are causing this problem. In our thesis we were able to study some of these. We were able to take a general look on the situation, but as no enough studies are held on the same population more studies should be held taking on consideration the different layers of the Syrian population living in Turkey.