Sepsis ve septik şok tanılı hastalarda akut böbrek hasarının erken tanısında biyokimyasal ve hematolojik parametreler ile radyolojik görüntülemelerin tanısal değerleri
Diagnostic values ​​of biochemical and hematological parameters and radiological imaging in the early diagnosis of acute kidney injury in patients with sepsis and septic shock
  1. Tez No: 965731
  2. Yazar: BİLGE KARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK KUYRUKLUYILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Sepsis ve septik şok hastalarında, sepsis ilişkili akut böbrek hasarının erken tanısında uNGAL, Doppler ultrasonografi (USG) ile Renal Rezistif İndex (RRI) ölçümü hemogram parametreleri (nötrofil/lenfosit, monosit/lenfosit, platelet/lenfosit ve trombosit sayısı) ve biyokimyasal parametrelerin etkinliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: SOFA>2 sepsis ve septik şok tanısı alan, yoğun bakım ve servislerde takipli 123 hasta çalışmaya dahil edildi. KDIGO skoru ile Akut Böbrek Hasarı (ABH) tanısı alan hastalar belirlendi. Hastalardan 1. gün (0-6. saat aralığında), 2. ve 3. gün ardışık olarak hemogram (NLR, MLR, PLR) hesaplandı, biyokimya ve steril koşullarda idrar örnekleri alındı. ELISA kiti ile idrar örneklerinde NGAL değerleri hesaplandı. Yine aynı günlerde renal Doppler USG görüntülemesi ile RRI ölçümü yapıldı. Takip süreci içerisinde Renal Replasman Tedavisi (RRT) ihtiyacı gelişen ve exitus kabul edilen hastalar çalışma dışı tutuldu. Elde edilen veriler IBM SPSS 25.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) paket programında analiz edildi. Bulgular: SOFA skoruna göre tanı alan sepsis ve septik şoktaki 123 hastanın; KDIGO kriterlerine göre 1. gün %39,8'inde, 2. gün %43,9'unda, 3. gün ise %48,8'inde ABH gelişmiştir. RRI, istatistiksel olarak anlamlı (p0,05), NLR ise sadece 2.
Özet (Çeviri)
Objective: In patients with sepsis and septic shock, we aimed to investigate the effectiveness of urinary neutrophil gelatinase-associated lipocalin (uNGAL), Renal Resistive Index (RRI) measured by Doppler ultrasonography (USG), hemogram parameters (neutrophil/lymphocyte ratio, monocyte/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio, and platelet count), and biochemical markers in the early diagnosis of sepsis-associated acute kidney injury (AKI). Materials and Methods: A total of 123 patients diagnosed with sepsis or septic shock (SOFA>2) and followed in the intensive care unit or wards were included in the study. Following the diagnosis of sepsis, hemogram (NLR, MLR, PLR), biochemical analyses, and sterile urine samples were obtained on day 1 (within 0–6 hours), day 2, and day 3. NGAL levels in urine samples were measured using the ELISA method. In parallel, renal Doppler USG was performed on three consecutive days to measure RRI. Patients with AKI were identified using the RIFLE criteria. Those requiring renal replacement therapy (RRT) or who died during follow-up were excluded. Data were analyzed using IBM SPSS 25.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). Results: According to KDIGO criteria, AKI developed in 39.8% of patients on day 1, 43.9% on day 2, and 48.8% on day 3. RRI was found to be a statistically significant (p 0.05). NLR was significant only on day 2 but not on other days, and thus was not considered a supportive parameter. Regarding mortality, hemogram parameters were not statistically significant (p > 0.05), 4 while LDH/albumin and lactate/albumin ratios were identified as statistically significant and strong predictors (p < 0.001). Conclusion: Our study demonstrated that RRI measurements can be used in the early period (first three days) to detect AKI in patients with sepsis, whereas uNGAL was insufficient for predicting AKI. As the stage of AKI progressed, platelet counts decreased, suggesting that thrombocytopenia may serve as a predictive marker. NLR, MLR, PLR, lactate/albumin, and LDH/albumin ratios were not found to be reliable parameters for early AKI diagnosis. However, for predicting 28-day mortality, lactate/albumin and LDH/albumin ratios were valuable predictors, whereas hemogram parameters were not.