Bireysel yatırımcıların riske bakışını etkileyen faktörler: Mersin üzerine bir çalışma
Factors effecting individual investors' view of risk: A study on Mersin
  1. Tez No: 728545
  2. Yazar: AHMET GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY TURAN TURABOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Finans, yatırımcı olan veya olmayan herkes için oldukça önemli bir disiplindir. Hem ihtiyaç duyulan kaynakların nereden, nasıl, ne zaman sağlanacağı ve hem de nerede, nasıl ve ne zaman kullanılacağı, oldukça uzun bir süreden bu yana insanlığın optimal çözüm bulma arayışında olduğu bir konudur. Ancak bu çözüm arayışında dikkate alınması gereken en önemli unsurlardan birisi de risktir. Bu nedenle, Kamu ve özel sektörce, kaynak ihtiyacını karşılamak için ihraç edilen finansal araçları satın alan bireysel yatırımcılar, elde etmeyi umdukları getirinin yanı sıra finansal riskin de varlığının bilincinde hareket etmelidirler. Bireylerin finansal riske bakışları birbirinden farklı olup buna yol açan nedenler de geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Bu çalışmada, Mersin'in merkez ilçeleri olan Yenişehir, Mezitli, Toroslar ve Akdeniz'de yaşayan 18 yaş üstü toplam 463 katılımcıya, Grable (1999) tarafından geliştirilen finansal riske bakış anketi uygulanmıştır. Anket sorularına verilen cevapların analizi ile elde edilen sonuçlar; yaş, cinsiyet, medeni durum, aylık gelir, eğitim düzeyi, meslek, mesken türü, hane içindeki ek gelir ve hane içinde kendisine bağımlı olarak yaşayan kişi sayısı faktörlerinin, finansal risk alma eğilimini önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Finance is a very important discipline for anyone, investor or not. Both where, how and when the needed resources will be provided and where, how and when they will be used, is an issue that humanity has been searching for an optimal solution for a long time. However, one of the most important factors to be considered in the search for this solution is risk. For this reason, individual investors who purchase financial instruments issued by the public and private sectors to meet their resource needs should act with the awareness of the existence of financial risk as well as the return they hope to obtain. Individuals' perspectives on financial risk are different from each other, and the reasons leading to this spread over a wide spectrum. In this study, a financial risk perspective survey developed by Grable (1999) was applied to 463 participants over the age of 18 living in Yenişehir, Mezitli, Toroslar and the Mediterranean, which are the central districts of Mersin. The results obtained by the analysis of the answers given to the survey questions; age, gender, marital status, monthly income, education level, occupation, type of residence, additional income in the household and the number of people living independently in the household significantly affect the tendency to take financial risks.