Türkiye'de sosyal refah harcamaları
Social welfare expenditures in Turkey
- Tez No: 728554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT AKDUĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sosyal refah devleti, genel olarak, toplum refahını temel alan ve toplumdaki eşitsizlikleri ortadan kaldırmak için gerekli müdahalelerde bulunan bir anlayışı ifade etmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de sosyal refah devleti anlayışı çerçevesinde gerçekleştirilen kamu harcamalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda; çalışmanın birinci bölümünde sosyal refah devleti kavramsal ve teorik olarak ele alınmıştır. Bu bölümde sosyal refah devletinin tanımı, ilkeleri, sınıflandırılması, amaçları, araçları açıklanmıştır ve yine bu bölümde uluslararası alanda sosyal refah karşılaştırmalarında kullanılan sosyal refah göstergeleri belirtilmiştir. İkinci bölümde ise, sosyal refah devleti anlayışı gereği devletin gerçekleştirmek zorunda olduğu harcamalar, Türkiye'deki uygulamalar kapsamında anlatılmış, genel olarak, Türkiye'deki sosyal refah harcamalarının neler olduğuna ve o harcamaların özelliklerine yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde de, Türkiye'de sosyal refah devleti anlayışının tarihsel süreç içerisindeki gelişimi detaylı bir şekilde anlatılmış ve gerçekleştirilen sosyal refah harcamalarındaki değişim, özellikle 1980 sonrası dönem için incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde, Türkiye'de sosyal refah harcamalarının etkileri de genel olarak özetlenmiştir. Sosyal refah devleti kapsamında ele alınan sosyal refah harcamalarının kamu harcamaları içindeki payına bakıldığında, Türkiye'de sosyal refah harcamalarının artma eğiliminde olduğu, ancak büyük ölçüde OECD ülkelerinin gerisinde kaldığı gözlenmiştir. Diğer yandan, Türkiye'de ve dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler, sosyal refah devleti anlayışının tekrardan altın çağına dönmesinin imkânsız olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The social welfare state, in general, refers to an understanding that is based on the welfare of the society and makes the necessary interventions to eliminate the inequalities in the society. In this study, it is aimed to evaluate the public expenditures realized within the framework of the social welfare state understanding in Turkey. In this context; In the first part of the study, the social welfare state is discussed conceptually and theoretically. In this section, the definition, principles, classification, aims, and tools of the social welfare state are explained, and again in this section, the social welfare indicators used in social welfare comparisons in the international arena are stated. In the second part, the expenditures that the state has to realize in accordance with the understanding of the social welfare state are explained within the scope of the practices in Turkey, in general, what the social welfare expenditures in Turkey are and the characteristics of those expenditures. In the third and last chapter, the development of the social welfare state understanding in Turkey in the historical process is explained in detail and the changes in the social welfare expenditures are examined, especially for the post-1980 period. In addition, in this section, the effects of social welfare expenditures in Turkey are summarized in general. Considering the share of social welfare expenditures within the public expenditures, which are considered within the scope of the social welfare state, it is observed that social welfare expenditures tend to increase in Turkey, but largely lag behind OECD countries. On the other hand, the economic developments in Turkey and in the world reveal that it is impossible for the social welfare state to return to its golden age.